06.07.2017, 00:00

Penzisti si prilepšia o niekoľko eur

Zhruba 100-tisíc dôchodcom sa prepočítajú sumy po novom. Zvýšené čiastky im vyplatia až od januára 2018.

Penzisti si prilepšia o niekoľko eur
Zdroj: Dreamstime

Po štyroch rokoch sa od 1. júla zmenilo životné minimum. Zvýšilo sa zo 198,09 eura o 1,39 eura na 199,48 eura. Má to vplyv aj na niektoré dôchodkové dávky. Prehodnotia sa napríklad exekučné zrážky z dôchodkovej dávky, ovplyvní to aj vznik nároku na predčasný starobný dôchodok a od 1. januára 2018 minimálny dôchodok.

Penzistom ostane viac pre svoju potrebu
Od júla sa väčšine dôchodcov, ktorým z penzie zrážajú exekučné zrážky, bude poukazovať vyššia suma dôchodku. Ako prezrádza Ľudmila Grauzelová, vedúca oddelenia metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne, pri výpočte exekučnej zrážky musí dôchodcovi zostať takzvaná základná nepostihnuteľná suma, ktorá je závislá od aktuálnej výšky sumy životného minima. „Keďže 1. júla sa suma životného minima zmenila, zvýšila sa aj nepostihnuteľná suma, či už na dôchodcu, alebo aj na ďalšie vyživované osoby.“ Penzistovi musí zostať po novom pre vlastnú potrebu minimálne 199,74 eura. Tento rok sa ešte ako penzista s nízkou penziou pravdepodobne dočkáte aj vianočného príspevku. „Horná hranica nároku naň bude 547,20 eura, pričom túto podmienku by malo spĺňať 1,21 milióna penzistov. Zvýšením hranice z 529,80 eura v roku 2016 na vyššiu sumu v tomto roku, vznikne nárok na vianočný príspevok asi 20-tisíc dôchodcom,“
tvrdí Michal Stuška, ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.