19.02.2019, 00:00

Gašparovič pre HN: Prezidentskí kandidáti riešia to, na čo nemajú kompetencie

Andreja Kisku súdiť nechcem, ale vo viacerých veciach by som postupoval inak, hovorí v rozhovore pre HN exprezident Ivan Gašparovič.

Gašparovič pre HN: Prezidentskí kandidáti riešia to, na čo nemajú kompetencie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Stretávame sa v období krátko pred prezidentskými voľbami, kampaň sa už naplno rozbehla, bežia debaty, zverejňujú sa prieskumy. Ako hodnotíte kampaň, jej priebeh a témy, ktoré nastoľujú kandidáti?
Nepamätám si takú nervóznu politickú a občiansku klímu, ako je v súčasnosti na Slovensku. Prezidentské voľby sa dostali do úzadia kvôli problémom Ústavného súdu. Napriek tomu si myslím, že prezidentské voľby sú dôležité. Treba nájsť kandidáta, ktorý presvedčí občanov, aby mu uverili. Často kandidáti sľubujú to, čo nemôžu. Prezident má podľa Ústavy kompetencie, má sa starať o to, aby bol chod štátu plynulý a aby bola zahraničná politika pozitívna. Prezident, premiér, minister zahraničia a parlament by mali vystupovať so základnými názormi, ktoré sú potrebné, aby nás svet akceptoval. Občan si nájde kandidáta, len mu treba povedať, kedy kandidát hovorí pravdu a kedy hovorí svoje želania, ktoré nemôže realizovať. Ak by sa malo zrealizovať všetko, čo hovoria kandidáti na prezidenta, ako budú riešiť problémy, tak by sme asi museli zmeniť Ústavu z parlamentnej demokracie na prezidentskú. A to si myslím, že Slovensko nepotrebuje.


Prečo si myslíte, že kandidáti v kampani vyťahujú a chcú riešiť veci, na ktoré prezident nemá kompetencie? Robia to z neznalosti kompetencií prezidenta alebo z vypočítavosti?
Jedno aj druhé. Nechcem hovoriť v globále o všetkých kandidátoch alebo všetkých problémoch, ale občanom sa to dobre počúva, keď kandidát povie, že napríklad vyrieši úlohu školstva. Školskú reformu riešilo 20 alebo 21 ministrov, každý niečo začal a ani jeden nedokončil. Teraz príde nový prezident, ktorý nariadi ministrovi školstva, dovtedy a dovtedy vyriešiš túto reformu. Veď to nie je pravda a týka sa to aj zdravotníctva, ekonomiky, ale aj niektorých sociálnych problémov, ktoré sú na Slovensku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.