07.03.2019, 15:34

Kiska: Pamätám si, ako som mal prejav v europarlamente a tlieskal mi aj Šefčovič

Prezidentská kancelária reagovala na vyhlásenie premiéra Petra Pellegriniho.

Kiska: Pamätám si, ako som mal prejav v europarlamente a tlieskal mi aj Šefčovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezident Andrej Kiska si pamätá, ako mal prejav v Európskom parlamente, kde hovoril o hrdom a úspešnom Slovensku a počas prejavu i na samotnom konci mu tlieskal aj súčasný kandidát na post prezidenta Maroš Šefčovič. V súvislosti so štvrtkovými vyjadreniami predsedu vlády Petra Pellegriniho to v reakcii uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

"Je mi ľúto, že úspešnému kariérnemu diplomatovi, pánovi Šefčovičovi, na ktorého prácu v Európskej komisii sme boli hrdí, teraz kazia kampaň maniere a praktiky strany Smer-SD," povedal prezident.

Krpelan poznamenal, že Kiska 15. novembra 2017 v EP hovoril o Slovensku, pričom ho počúval aj Šefčovič, ktorý mu viackrát počas prejavu tlieskal.

​Pellegrini sa vo štvrtok zastal Šefčoviča, ktorého podporuje Smer. Kritizoval prezidenta za jeho vyjadrenia na Šefčovičovu adresu a vyzval ho, aby nešpinil diplomatovo meno. Pellegrini reagoval na video, ktoré zverejnil Kiska na sociálnej sieti.

"Arogantne, nedôstojne, sediac na stole v miestnosti, kde sa prijímajú najvýznamnejšie návštevy, dehonestuje Maroša Šefčoviča a dokonca sa mu v závere nepriamo vyhráža v súvislosti s diplomatickou kariérou. Toto považujem za prekročenie všetkých rámcov slušnosti a rešpektu voči práci úspešného diplomata," povedal premiér.

Podľa Pellegriniho celú kauzu vo veci daňových prešľapov firmy KTAG a jej riešenia otvoril samotný prezident.

​Podľa Pellegriniho by sa mal preto Kiska radšej venovať vysvetľovaniu svojich daňových káuz, ako špiniť Šefčovičovo meno.

"O to viac, že Maroš Šefčovič žije bez káuz a pánovi prezidentovi by mohol byť morálnym príkladom," dodal. Pellegrini kritizoval celkovo prezidentov postoj, jeho prácu "od utorka do štvrtka", ale aj to, že neprispel k zmieru v spoločnosti.

"Naopak, tam, kde mohol, vždy radšej prilial olej do ohňa, aby ešte viac rozpútal vášne," povedal Pellegrini. Premiér by od Kisku taktiež očakával vyjadrenie skôr ku kandidátom s extrémnymi názormi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.