31.03.2019, 03:45 Aktualizované dňa 31.03.2019 o 16:35

Ako je rozdelené Slovensko: Čaputová zvíťazila vo väčšine okresov, Šefčovič ovládol krajný východ (+mapa)

Pozrite si výsledky druhého kola prezidentských volieb v jednotlivých slovenských okresoch.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokázala zvíťaziť v druhom kole v 50-tich okresoch. Jej súper Maroš Šefčovič si pripísal triumf v 29 okresoch Slovenska.

Výsledky v podstate kopírujú správanie voličov z prvého kola prezidentských volieb. Vo všetkých okresoch, kde Čaputová získala viac ako 34 percent hlasov v prvom kole, tak v druhom dokázala zvíťaziť. Najmä v okresoch, kde boli tesné odstupy na ďalších pozíciách sa podpora preklopila v prospech Šefčoviča.

Ako volila vaša obec, mesto či okres? Kliknite sem pre jednoduché vyhľadanie výsledkov

​Vo všeobecnosti platí, že Čaputová si udržala podporu vo veľkých mestách. Regionálne sa jej najviac darilo na juhu západného Slovenska. Takmer 80-percentnú podporu získala v bratislavskom Starom Meste, najviac hlasov jej však voliči odovzdali v okrese Dunajská Streda (83,95 percenta hlasov). 

Pre zväčšenie kliknite na obrázok:

Zdroj: HN

​​Šefčovič dominoval s veľkým náskokom na severozápade Slovenska (okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto) a na krajnom východe Slovenska. Úplne najviac hlasov získal v okrese Snina (67,77 percenta).

Pre oboch kandidátov môže byť negatívom, že o druhé kolo tohtoročných prezidentských volieb bol historicky najnižší záujem. Voliť prišlo len 41,79 percenta voličov. Doteraz tento primát držalo druhé kolo v roku 2004, kde sa stretol Vladimír Mečiar s Ivanom Gašparovičom. Vtedy volilo 43,5 percenta voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.