31.03.2019, 17:30

Bude Smer prehovárať Šefčoviča a príde liberálne trieštenie? Ako voľby ovplyvnia slovenskú politiku

  • Andreja Kisku vo funkcii hlavy štátu už o niekoľko mesiacov vystrieda historicky prvá slovenská prezidentka.
  • Zuzana Čaputová síce skórovala v súboji o Prezidentský palác, no podľa odborníkov bude mať jej víťazstvo vplyv aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
  • HN prinášajú prehľad tém, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie dianie.

1. Progresívci bez Čaputovej

Tvár budúcej slovenskej prezidentky, ktorá onedlho zasadne do úradu, je v súčasnosti spájaná najmä so stranou Progresívne Slovensko, v ktorej advokátka ešte donedávna pôsobila ako podpredsedníčka. Čaputová taktiež ohlásila, že prezidentské kreslo obsadí už ako nestraníčka. Otázne je, či Čaputovej červená aktívnej straníckej politike môže pohnúť s preferenciami Progresívneho Slovenska, ktoré by podľa posledného prieskumu Focusu v koalícii so Spolu získalo v parlamentných voľbách 9,5 percenta.

Martin Slosiarik z Focusu si nemyslí, že Čaputovej stranícky dištanc môže výrazným spôsobom zamávať preferenciami strany. „Koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu môže získať z úspechu Zuzany Čaputovej, hodnôt, ktoré reprezentovala, a zo zmeny, ktorú si do nej ľudia naprojektovali,“ povedal odborník a podčiarkol, že spomínaný potenciál je využiteľný najmä v eurovoľbách.

2. Ako Smer využije Šefčoviča?

Podľa sociológa Michala Vašečku práve osobnosť eurodiplomata by mohla Smer v budúcnosti potiahnuť k väčšej prijateľnosti pre súčasných opozičníkov.

„Nie som si však istý, či on o toto má záujem v situácii, keď je eurokomisárom. Osobne sa domnievam, že do prezidentskej kampane išiel preto, aby sa mohol znovu uchádzať o túto funkciu a Slovensko ho opäť nominovalo,“ povedal sociológ. Samotný Šefčovič však priznal, že o budúcnosť v straníckej politike zatiaľ nestojí. Krátko po Čaputovej víťazstve uviedol, že chce intenzívnejšie pôsobiť na Slovensku.

3. Bitka o antisystémového voliča

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.