01.04.2019, 18:30

Na scénu prichádza "prvý frajer." Slovensko sa stretne s tým, čo ešte nezažilo

Slovensko sa stretne s novou situáciou, nad ktorou sa zamýšľajú aj odborníci na protokol.

Na Slovensku sa v polovici júna prvou prezidentkou stane rozvedená žena s partnerom Petrom Konečným a nad novou situáciou si lámu hlavu médiá aj experti na protokol.

"Prvú dámu nahradí prvý muž," napísal už jeden z denníkov.

"Prvý frajer"

Oriešok možno už rozlúskol jeden z poslancov Martin Poliačik, ktorý počas volebnej noci obdaroval partnera nastávajúcej hlavy štátu tričkom s nápisom "prvý frajer Slovenskej republiky".

Kým v českom prostredí má podľa slovníka frajer hlavne význam "vyfintený či vyzývavý mladík" alebo "nebojácny, obdivovaný muž", na Slovensku sa týmto slovom zvyčajne označuje priateľ, nápadník či proste muž v partnerskom vzťahu. Podobný význam ako na Slovensku má v niektorých častiach Moravy.

"Obaja budú akýmsi precedensom, pretože nielen my na Slovensku sme takúto situáciu v politickom živote nemali. Podľa mňa je to výzva, pretože veľa vecí sa bude definovať nanovo," povedala pre denník Sme odborníčka na protokol Katarína Strýčková.

Koľkých spoločenských povinností sa ujme Čaputovej partner, sa pár podľa expertky môže do veľkej miery rozhodnúť sám. Partnerom Zuzany Čaputovej je hudobník, textár a fotograf Peter Konečný. Ešte donedávna o ňom verejnosť nevedela.

Chce ju podporiť aj pri reprezentácii krajiny

Spoločnú fotografiu zverejnila Čaputová vo februári, aby vyvrátila špekulácie, s kým žije a prečo to tají. Úlohu "prvej dámy" ani "prvého džentlmena" na Slovensku nedefinuje žiadny predpis.

Ide len o neoficiálny titul a žiadne povinnosti z neho nevyplývajú, ani sa nedajú vynútiť. Strýčková sa domnieva, že po inaugurácii, ktorá je naplánovaná na 15. júna, bude z Konečného "jednoducho partner prezidentky republiky".

Hoci ide o neoficiálne postavenie, verejnosť zvyčajne očakáva, že partner či partnerka budú hlavu štátu podporovať a sprevádzať na oficiálnych návštevách či oslavách. "Budem sa snažiť držať s ňou krok, aby som Zuzke pomáhal, aby som jej vytváral čo najväčšie zázemie," vyhlásil Konečný. Dodal, že ak si to partnerka bude priať, podporí ju aj pri reprezentačných povinnostiach.

"Všetko by mal robiť za svoje peniaze"

Cudzia mu vraj nie je ani charita. Deň po voľbách ale o svojej budúcnosti podľa Sme ešte hovoriť nechcel, po náročných mesiacoch si prial mať chvíľku oddychu. "Možno pri formálnejších udalostiach budeme zvažovať, či by bol so mnou on, alebo poradca," dodala Čaputová.

Denník pripomenul, že manželky doterajších slovenských prezidentov zakladali nadácie, prostredníctvom ktorých podporovali rôzne charitatívne projekty. Napríklad Silvia Gašparovičová sa zameriavala na pomoc postihnutým, týraným ženám či na vyučovanie na špeciálnych školách. Upútala nápadom, aby deti počas telocviku hrali golf.

Martina Kisková sa zase rozhodla zostať v pozadí a starať sa o deti, prezidenta nesprevádza a na verejnosti sa ukazuje len sporadicky. Strýčková by sa prikláňala skôr ku spoločensky angažovanému partnerovi, zohraná dvojica podľa nej môže inšpirovať spoločnosť k zmenám.

Avšak na Slovensku chýba akékoľvek zázemie pre neoficiálnu funkciu: žiadny úrad, kanceláriu ani rozpočet. "Všetko by mal robiť za svoje peniaze a vo svojom voľnom čase. To asi mnohým ľuďom nedochádza," dodala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.