Na Slovensku žijete vyše roka. Predtým ste pôsobili v Živnostenskej banke 13 rokov. Prečo ste sa rozhodli odísť?
Živnostenská banka bola ako jedna z prvých v strednej a východnej Európe reprivatizovaná vstupom zahraničného kapitálu. Mali sme svoju víziu, kam by sa mala uberať. Bohužiaľ, bola postavená na tom, že už začiatkom 90. rokov bude Česká republika potrebovať prílev zahraničných investícií a financovanie obchodu. Kupónová privatizácia všetko zmenila. Zrazu podniky nepotrebovali to, čo sme si pôvodne mysleli. Chceli iba úvery, platobný styk alebo klasické bankové služby. Po piatich rokoch sa pôvodný akcionár rozhodol, že odíde, pretože smerovanie banky bolo iné. Nový akcionár z Nemecka nebol taký kvalitný. Banka nespĺňala tie predpoklady, ktoré som očakával od akcionára. Teda podpora banky v jej rozvoji.

Takže ste neboli spokojný s akcionárom...
Nebol som spokojný s tým, čo sa v Živnostenskej banke dialo. Ale ja hovorím, že som námezdná sila, nie bankár, pretože bankár je ten, kto vlastní banku, a ja žiadnu nevlastním. Ako manažér som mal tú výhodu, že som sa mohol slobodne rozhodnúť, napríklad aj odísť z banky, ak som nesúhlasil s tým, kam akcionár banku smeruje.

Dostali ste ponuky od viacerých českých bánk. Prečo ste sa rozhodli odísť na Slovensko?
Ponuky neprišli v tom čase, ale postupne. Je pravda, že keď som bol v Živnobanke, dostal som ponuku od každej banky -- nech už to bola ČSOB na začiatku alebo Komerční banka na konci. V prípade ČSOB som ponuku neprijal, pretože mi prichodilo nečestné odísť od niečoho, čo budujete. Keď som dostal ponuku, aby som prevzal Komerční banku, bol som už zvyknutý pracovať v súkromnom sektore. Bolo by už pre mňa veľmi ťažké odísť do štátom vlastnenej banky a snažiť sa komunikovať s politikmi. Priznám sa, že som to už skoro ani nevedel. Preto som odmietol.

Pred rokom ste priznali, že českí manažéri dostanú za tú istú pozíciu viac peňazí v zahraničí než v rodnej krajine...
Ja som vtedy skôr povedal, že sa teším na to, keď českí manažéri budú mať šancu pracovať v zahraničí a budú sa môcť vyrovnať svojim zahraničným kolegom zo všetkých stránok. Myslím si, že sa to už stalo. Poznám veľa ľudí, ktorí odišli pracovať pre veľké koncerny do zahraničia -- Rakúska, Veľkej Británie či USA. V mojom prípade to bolo podobné. Dostal som ponuku od UniCredito Italiano. Na začiatku som ani nevedel, kam pôjdem. Pôvodne chceli kúpiť na českom trhu Komerční banku, čo im nevyšlo, potom mi ponúkli dokonca dve možnosti. Jedna bola Bulharsko, druhá Slovensko.

Za lepšími podmienkami stačí ísť aj na Slovensko?
Zjednodušene povedané. Ja si myslím, že podmienky, ktoré som mal v Živnobanke a ktoré mám tu, sú približne rovnaké.

Akcionárovi UniBanky -- talianskemu UniCreditu sa konečne podarilo preniknúť na český trh práve kúpou firmy, z ktorej ste odišli -- Živnostenskej banky. Neťahá vás to späť?
To nie je o tom, či ma to ťahá späť alebo nie. Vždy hovorím, a myslím to úprimne, že som tu spokojný. Asi je to dané aj tým, že mám manželku z Bratislavy, takže život je tu pre mňa jednoduchší. Samozrejme, UniCredito mi môže povedať, že ma potrebuje v Čechách, alebo budeme uvažovať o inom modeli fungovania Živnobanky a UniBanky. Tiež mi môžu povedať, aby som odišiel do Bukurešti. Som ich zamestnanec.

Aké následky zanechalo v banke pôsobenie jej bývalého vedenia?
Keď sa budeme veľmi zaoberať minulosťou, neurobíme veľa pre budúcnosť. Je však pravdou, že banka nebola v najlepšom stave, mala vysoké percento zlých úverov a obchodná činnosť bola vcelku mŕtva. Ale to si uvedomoval aj akcionár. Muselo dôjsť k tomu, aby sa banka ozdravila a naštartovala jej obchodná činnosť. Vždy hovorím, že urobiť zmenu nie je až také ťažké, horšie je naštartovať rast banky. Konk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.