Na Slovensku žijete vyše roka. Predtým ste pôsobili v Živnostenskej banke 13 rokov. Prečo ste sa rozhodli odísť?
Živnostenská banka bola ako jedna z prvých v strednej a východnej Európe reprivatizovaná vstupom zahraničného kapitálu. Mali sme svoju víziu, kam by sa mala uberať. Bohužiaľ, bola postavená na tom, že už začiatkom 90. rokov bude Česká republika potrebovať prílev zahraničných investícií a financovanie obchodu. Kupónová privatizácia všetko zmenila. Zrazu podniky nepotrebovali to, čo sme si pôvodne mysleli. Chceli iba úvery, platobný styk alebo klasické bankové služby. Po piatich rokoch sa pôvodný akcionár rozhodol, že odíde, pretože smerovanie banky bolo iné. Nový akcionár z Nemecka nebol taký kvalitný. Banka nespĺňala tie predpoklady, ktoré som očakával od akcionára. Teda podpora banky v jej rozvoji.

Takže ste neboli spokojný s akcionárom...
Nebol som spokojný s tým, čo sa v Živnostenskej banke dialo. Ale ja hovorím, že som námezdná sila, nie bankár, pretože bankár je ten, kto vlastní banku, a ja žiadnu nevlastním. Ako manažér som mal tú výhodu, že som sa mohol slobodne rozhodnúť, napríklad aj odísť z banky, ak som nesúhlasil s tým, kam akcionár banku smeruje.

Dostali ste ponuky od viacerých českých bánk. Prečo ste sa rozhodli odísť na Slovensko?
Ponuky neprišli v tom čase, ale postupne. Je pravda, že keď som bol v Živnobanke, dostal som ponuku od každej banky -- nech už to bola ČSOB na začiatku alebo Komerční banka na konci. V prípade ČSOB som ponuku neprijal, pretože mi prichodilo nečestné odísť od niečoho, čo budujete. Keď som dostal ponuku, aby som prevzal Komerční banku, bol som už zvyknutý pracovať v súkromnom sektore. Bolo by už pre mňa veľmi ťažké odísť do štátom vlastnenej banky a snažiť sa komunikovať s politikmi. Priznám sa, že som to už skoro ani nevedel. Preto som odmietol.

Pred rokom ste priznali, že českí manažéri dostanú za tú istú pozíciu viac peňazí v zahraničí než v rodnej krajine...
Ja som vtedy skôr povedal, že sa teším na to, keď českí manažéri budú mať šancu pracovať v zahraničí a budú sa môcť vyrovnať svojim zahraničným kolegom zo všetkých stránok. Myslím si, že sa to už stalo. Poznám veľa ľudí, ktorí odišli pracovať pre veľké koncerny do zahraničia -- Rakúska, Ve

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.