AP
StoryEditor

Na Zem môžu zajtra dopadnúť zvyšky ruskej rakety. Nikto nevie kam

05.01.2022, 15:39
Autor:
idnesidnes
Náklad aj ruská raketa Angara-A5 zostali uviaznuté na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Segment rakety Angara-A5 s hmotnosťou dvadsať ton padá späť na povrch Zeme po tom, čo zlyhal tretí stupeň, informuje ruský denník Moskovský komsomolec.

Väčšina by mala zhorieť v atmosfére, ale je možné, že časť rakety dopadne na zemský povrch, a to počas štvrtka 6. januára.

Rusko posledný decembrový pondelok vykonalo ďalší test novej ťažkej rakety Angara-A5. Bol to tretí skúšobný let nosiča schopného dopraviť do vesmíru viac ako dvadsať ton nákladu, ktorý bol podľa agentúry Interfax niekoľkokrát odložený.

Prvý test sa uskutočnil v decembri 2014, a hoci bol úspešný, plnému nasadeniu novej rakety do prevádzky zabránilo množstvo problémov. Druhý skúšobný štart bol predvlani v decembri.

Teraz 27. decembra 2021 ťažkotonážna raketa odštartovala bez problémov aj s falošným nákladom, ktorý mal simulovať hmotnosť satelitu. Technické problémy sa však objavili už po niekoľkých minútach.

Prvé dva stupne vyniesli raketu na nízku obežnú dráhu Zeme. Tretí stupeň najskôr vykonal úspešný prvý zážih, ale keď mal booster Persei začať pracovať druhýkrát, aby sa dostal aj s nákladom na správnu obežnú dráhu, objavila sa technická porucha a systém prestal fungovať.

Náklad aj raketa zostali uviaznuté na nízkej obežnej dráhe Zeme. Odborníci vypočítali, že dvadsaťtonová konštrukcia začne padať z oblohy najskôr v stredu 5. januára.

Väčšina štruktúry by mala zhorieť v zemskej atmosfére, ale niektoré časti o deň neskôr dopadnú niekam na Zem, s vysokou pravdepodobnosťou do Tichého oceánu.

Je však veľmi ťažké takéto odhady robiť, pretože je tu mnoho faktorov, ktoré môžu pád ovplyvniť. Napríklad to, kedy a kde začnú byť zvyšky rakety brzdené o atmosféru.

19. máj 2022 13:22