Genetička: Čo všetko nám o zdraví, talente, chuti či povahe prezradí test DNA? „Softvér, ktorý sme vyvinuli nám povie aj to, že nebudete mať predispozíciu na laktózovú intoleranciu a vy ako zákazník sa napríklad dozviete, čo dané ochorenie, predispozícia, znamená a aké sú primárne kroky prevencie,“ hovorí genetička.
Trápi vás únava, chute aj nezáujem o sex. Pozor na choré nadobličky Malé endokrinné žľazy produkujú štyridsaťosem rôznych druhov hormónov a stimulujú svalový a nervový systém. Až 80 percent ľudí dnes trápi adrenálna únava spôsobená oslabením ich činnosti. Príčinou je hlavne chronický stres.
Našli najväčšiu baktériu na svete. Meria až dva centimetre Thiomargarita magnifica má okrem netypickej veľkosti aj komplexnejšiu štruktúru.
Päť zlozvykov, ktoré škodia zdraviu. Nerobíte ich aj vy? Tieto a ďalšie zlozvyky, ktoré robí nevedomky mnoho ľudí, vyzerajú zdanlivo nevinne. Napriek tomu môžu mať zlý vplyv na naše zdravie.
Neúspech u žien má následky. Odmietaní muži sú menej solidárni, hovorí veda Sú menej šťastní, hrdí. To nie je prekvapujúce. Ani to, že muži, ktorí zažívajú odmietanie žien, sú proti náhodnému sexu. Lenže neúspech u žien sa premieta aj do ich sociálnych a politických postojov.
Kosti a kĺby. Ako ich ničí skrytý zabijak? Trápi mužov aj ženy, hoci práve s nežnejším pohlavím je spájaná viac. I keď nie celkom právom. Volajú ju skrytým zabijakom kostí a kĺbov a jej najväčším rizikom je, že nebolí. Aspoň spočiatku. Jej následky však môžu byť fatálne.
Dlhovekosť zimných spáčov. Vedci sa domnievajú, že hibernácia je elixírom mladosti Zimný spánok alebo hibernácia patrí k zázrakom prírody. Na jeseň nahromadí zimný spáč často toľko tuku, že by to u človeka znamenalo ťažkú obezitu. Na rozdiel od ľudí však zhrubnutému zvieraťu nehrozí ateroskleróza, vysoký krvný tlak či iná civilizačná choroba.
Iba tieň vás neochráni a natieranie je veda. Niektoré opaľovacie prostriedky môžu poškodiť aj DNA Kúpime si opaľovací krém a potom si ho nanesieme na kožu. Zároveň s krémom však roztierame aj látku etylhexyl metoxycinamát (EHMC). Tá je sama osebe v poriadku. Nie je škodlivá do chvíle, keď je vystavená slnku.
Pozor na trombózu pri cestovaní. Prejaviť sa môže až po týždňoch Krvné zrazeniny alebo tromby vytvárajú bariéry v žilovom systéme. Môžu cievy tiež úplne upchať. Ak sa neodhalia včas, môžu spôsobiť napríklad pľúcnu embóliu.
Balans na jednej nohe ako test zdravia. Tým, čo ho nedokážu, hrozí kratší život Ľudia, ktorí nedokážu stáť na jednej nohe desať sekúnd, majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia do desiatich rokov.
Laboratórium skazy dinosaurov. Paleontológovia našli zázrak Pred 66 miliónmi rokov dopadol na Zem asteroid, ktorý takmer zničil život na planéte. Dokonalé svedectvo o sile katastrofy vydáva nálezisko v USA. Najnovším dôkazom je odkrytá noha dinosaura aj s kožou, píše magazín Víkend DNES.
Prírodu sme „zamorili“ estrogénom. Vracia nám to neplodnosťou, rakovinou a mení pohlavie a IQ, tvrdí vedec "Jednou z hlavných tém Štokholmského dohovoru je, že sa všetky tieto nebezpečné alebo zdravie ovplyvňujúce látky vyskytujú aj na miestach, kde sa nikdy nevyrábali a nepoužívali. Pretože sú však také stabilné, že sa nerozložia, dostávajú sa ovzduším a vodou aj na miesta, kde by ich nikto nečakal," varuje riaditeľ ...
Dávajte si pozor na jedlo z konzervy. Smrteľný toxín nie je vidieť ani cítiť Je známy ako klobásový jed. Môžete sa ním otráviť aj zo zaváranin.
Sú elektronické alebo slim cigarety zdravšie? Lekárka o tom, ako nás ovplyvňuje fajčenie Najčastejší vek prvej cigarety je podľa profesorky Evy Králíkovej už okolo desiatich až dvanástich rokov.
Najväčšia štúdia svojho druhu odhaľuje, ako výška vplýva na zdravie Štúdia na 250-tisíc ľuďoch sa snažila odstrániť mätúce faktory, ako je socioekonomický status.
Choroby, ktoré sa opäť vracajú a zabíjajú. Na čo si dať pozor? Ochorenia, ktoré boli pokladané takmer za odstránené, sa znova vracajú a môžu opäť aj zabíjať. Ktoré to sú a ako sa liečia?
Štúdia: Môže existovať optimálny čas na cvičenie. Nie je však rovnaký pre každého Cvičenie je pre vás dobré bez ohľadu na dennú dobu, ale nová randomizovaná kontrolná štúdia zistila, že potenie sa ráno a večer môže byť zamerané na rôzne časti tela a mysle.
Zdá sa, že ľudia s určitými alergiami majú nižšie riziko infekcie koronavírusom Od začiatku pandémie sa vedci snažia zistiť, kto je najviac ohrozený SARS-CoV-2 a prečo. Nová štúdia teraz našla dôkazy o zvláštnej výhode koronavírusu pre ľudí s alergiami.
Štíhla obezita existuje. Problém môže mať aj ten, kto vyzerá chudo Obézny človek nosí veľkosť XXXL a to slávne BMI mu vychádza nad 30. To je naša predstava o obezite, ktorá je vcelku správna, ale nezahŕňa úplne všetky možnosti. Štíhlo obézni sa môžu okoliu zdať ako chudí, hoci to tak vôbec byť nemusí.
Kedy je nikotín smrteľne nebezpečný? Urobte si kvíz a zistite, čo viete o fajčení a cigaretách Posledný májový deň je už od roku 1987 tradične Svetovým dňom bez tabaku. Možno aj vy si práve teraz hovoríte, že je možná vhodná doba na to, aby ste s nezdravým zlozvykom skončili.
Prečo veľa celoživotných fajčiarov nedostane rakovinu pľúc? Záhada je zrejme vyriešená Bezpochyby najbezpečnejším spôsobom, ako sa chrániť pred rakovinou pľúc, je vyhýbať sa fajčeniu cigariet, no zároveň je pravdou, že nie všetci sú odsúdení na jej vznik.
Čísla pre dlhý život. Koľko pohárov vody a gramov vlákniny denne potrebujeme? Ako si zdravo usporiadať každodenný život? Prinášame niekoľko tipov.
Varovné príznaky možnej demencie. Čomu venovať pozornosť a kedy problém riešiť? Ochorenie, prejavujúce sa hlavne stratou pamäti a premenou správania, sa predpokladá u ľudí nad 80 rokov, nevyhýba sa však ani mladším.
Bolo otázkou času, kým opičie kiahne prepuknú, hovoria vedci Podiel chránených ľudí za desaťročia od ukončenia očkovania proti kiahňam výrazne klesol.
Ľudia s rakovinou a demenciou čelia vyššiemu riziku prelomovej infekcie covidu Štúdie zistili, že u pacientov s rakovinou a Alzheimerovou chorobou je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa nakazia covidom, aj keď boli plne zaočkovaní.
Európske ovocie obsahuje jedovaté pesticídy. Analýza ukazuje, ktoré je na tom najhoršie Miera ovocia kontaminovaného pesticídmi v Európe narástla počas rokov 2011 až 2019 o 53 percent.
Vedci sú zase o trochu bližšie vysvetleniu, ako sa na Zemi zrodil život Okolnosti vzniku života na Zemi sú zase o niečo jasnejšie. Dôležitú úlohu pri ňom zohrali molekuly, ktoré v sebe kombinujú stavebné prvky bielkovín a základných molekúl dedičnosti.
Musíme sa porozprávať. Veta, ktorú nechce nikto počuť Čo cítiš? Aká bola tvoja predchádzajúca partnerka? Prečo ste sa rozišli? Niečo ťa trápi, zver sa mi. Myslím, že viem, v čom spočíva náš problém. Toto znie medzi partnermi čoraz častejšie. Láska sa mení na lekcie psychoterapie.
V Európe vyčíňajú opičie kiahne, hlásia vyše 40 prípadov Táto vírusová infekcia sa na našom kontinente vyskytuje len zriedka.
Hranie videohier má nečakaný vplyv na IQ detí, hovorí štúdia Výskumníci spojili trávenie viac času hraním videohier so zvýšením inteligencie u detí, čo je do istej miery v rozpore s tvrdením, že hranie je zlé pre mladé mysle.
Na ľudstvo sa prirúti ďalšia pandémia. Vedci hľadajú spôsob, ako zabrániť najhorším škodám Že je covid za nami? Nejasajme, ešte nie je zďaleka vyhrané. A po covide celkom iste príde ďalšia pandémia. Nikto ale zatiaľ nevie, kedy prepukne a aké závažné bude mať následky.
Telo ako skládka toxického odpadu. Čím nás ničí znečistené prostredie Cvičíte, jete zdravo a striedmo a napriek tomu vás stíha jedna choroba za druhou. Príčiny môžu tkvieť v zdanlivo nevinných každodenných predmetoch či úkonoch. Ako nás ohrozujú plastové fľaše či nepremokavé bundy?
Každodenné návyky, o ktorých si myslíte, že sú škodlivé, ale nie je to tak Ak sa cítite vinní za to, že robíte jednu alebo viacero z týchto bežných vecí, nerobte to. V skutočnosti nie sú vôbec zlé – a niektoré z nich sú pre vás dokonca dobré.
Polovica hospitalizovaných s covidom má po dvoch rokoch stále symptómy Výskum na pacientoch z Wu-chanu odhaľuje dôsledky dlhého covidu, pričom 11 percent sa ešte stále nevrátilo do práce.
Zo západu mieri votrelec. Predátorský sršeň sa do Európy pôvodne dostal v kontajneri Včele medonosnej hrozí z juhu a západu Európy nebezpečenstvo. Je to jednak parazit blyskáčik úľový, bežne nazývaný malý úľový chrobák (Aethina tumida) a tiež sršeň ázijský (Vespa velutina).
Spoznajte svoje zažívacie ťažkosti. Kedy vás bolí pečeň, kedy žalúdok a čo naznačí zažltnuté bielko? Tráviaca sústava je zložitá a jednotlivé orgány bývajú náchylné k rôznym chorobám a problémom. Aké sú najčastejšie?
Zmeny počasia naozaj ovplyvňujú naše zdravie. Kto by si mal dať pozor? Mnoho ľudí pri zmene počasia pociťuje bolesti hlavy, kĺbov či ďalšie zdravotné problémy.
Dnes je Európsky deň melanómu. Počet ochorení na rakovinu kože na Slovensku mierne stúpol V štatistikách Svetového fondu na výskum rakoviny, ktoré sledujú globálnu úmrtnosť na melanóm, Slovensko za rok 2020 figuruje na nepriaznivom 4. mieste. Ten typ nádora dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela, preto je mimoriadne dôležité zachytiť ho včas.
Jednoduché triky, ako sa zbaviť nepríjemného pálenia záhy Pálenie záhy je častý problém a väčšina dospelých ho zažíva opakovane. Pozrite si, ako sa mu ľahko viete vyhnúť.
Kognitívny vplyv ťažkého covidu je prirovnateľný k 20-ročnému starnutiu, zistila štúdia Všetci vieme, že covid môže viesť k pretrvávajúcej únave a zahmlievaniu mozgu. Ale jedno z doteraz najprísnejších vyšetrení dlhodobých kognitívnych dopadov závažnej infekcie práve prinieslo dosť znepokojujúce výsledky.
Máte pocit, že sa nervovo zrútite? Sedem znakov, že k tomu naozaj smerujete Ak ste v strese a pociťujete tieto príznaky, možno máte nábeh na to, že sa nervovo zrútite.
Máte príznaky jarnej alergie? Toto sú prekvapivé spúšťače, ktorými nie sú pele Tu je niekoľko neočakávaných dôvodov, prečo by ste mohli trpieť príznakmi jarnej alergie.
Ako často by ste mali kŕmiť svojho psa? Obrovská štúdia odhaľuje nečakanú odpoveď Každý pes je iný a v závislosti od vecí, ako je jeho plemeno, veľkosť, vek a zdravotný stav, sa môžu líšiť aj jeho konkrétne stravovacie požiadavky, vrátane toho, čím by ste ho mali kŕmiť a koľko. Ale ako často?