Flickr.com/Pan American Health Organization PAHO
StoryEditor

Vakcíny spasili milióny ľudí. Protesty prišli až neskôr

31.12.2020, 12:00
Očkovanie dnes považujeme za samozrejmosť, až na zatvrdnutých alternatívcov, ktorí veria konšpiračnom teóriám a nevedeckým nezmyslom.

Seriál o najvýznamnejších ľudských objavoch vydával Magazín Víkend.

Ak prežijete ťažké ​​infekčné ochorenie, často ho už druhýkrát nedostanete. Túto skúsenosť majú ľudia oddávna.

Už v 10. storočí v Číne komusi napadlo podávať zdravým ľuďom vysušený hnis z pľuzgierov pravých kiahní - smrtiacej choroby, ktorá sa čas od času prehnala svetom.

Dnes vieme, že človek dokonca ani nemusí ochorieť. Stačí, keď sa jeho imunitný systém stretne s oslabenými alebo mŕtvymi mikroorganizmmi. Naučí sa ich vďaka tomu spoznať a vytvorí si na ne protilátky. Práve toto je princípom očkovania.

Za dátum zrodu skutočnej vakcinácie je považovaný 14. máj 1796. V ten deň britský lekár Edward Jenner zámerne nakazil kravskými kiahňami osemročného chlapca Jamesa Phippsa.

Choroba dobytka sa síce môže preniesť aj na človeka, ale má u neho oveľa miernejší priebeh ako príbuzné pravé (čierne) kiahne, nazývané aj variola.

Tie bývali veľmi obávanou chorobou a čas od času prepukli ich smrtiace epidémie. Napríklad v roku 1799 kiahne len v Prahe zabili asi 18-tisíc ľudí. Ako veľká panika by asi zachvátila svet, keby sa niečo podobné stalo dnes?

Traduje sa, že na nápad očkovania priviedol doktora Jennera výrok akejsi mladej vidieckej slúžky: "Ale ja predsa nemôžem mať pravé kiahne, veď som mala kravské." Rozhodol sa to vyskúšať a osemročnému pacientovi tým možno zachránil život.

Malý James síce ochorel kravskými kiahňami, ale rýchlo sa uzdravil. A keď ho potom lekár skúšal nakaziť pravými kiahňami, ukázalo sa, že to nejde. Pacient zostal proti smrteľnej chorobe chránený až do dospelosti.

Deväť injekcií

Doktor Jenner vo svojej dobe netušil, ako očkovanie funguje. Vírusy, ktoré kiahne spôsobujú, boli vtedy neznáme a imunológia ako vedný odbor neexistovala. Novo objavený princíp získanej obrany proti chorobám začali lekári používať viacmenej intuitívne.

U nás sa síce proti kiahňam očkovalo už od roku 1803, ale vakcinácia sa presadzovala len pomaly a ťažko. Prvé očkovacie látky boli nedokonalé a novinka narazila aj na nedôveru obyvateľstva.

Zaočkovanosť populácie bola dlho nízka. Ešte v rokoch 1872 - 1873 tu preto na kiahne zomrelo asi 43-tisíc ľudí. Do roku 1978 boli vďaka vakcinácii celosvetovo úplne vykorenené. Očkovať sa proti nim preto už nemusí.

Po druhej svetovej vojne sa deti začali plošne očkovať proti celému množstvu chorôb. Dnes ich je povinných deväť, počnúc čiernym kašľom cez osýpky až po tetanus.

Podvodná štúdia

Ak nemáte smolu na odporcov očkovania, ktorý pod vplyvom fám a nezmyslov očkovaciu povinnosť ignorujú. Bohužiaľ je to stále častejšie a dôsledky sú desivé.

Napríklad v roku 2019 prepukla epidémia osýpok, ktorú lekári spájali práve s poklesom zaočkovanosti. Osýpky sú potenciálne smrteľné. V extrémnom prípade teda ignorantský človek môže nezmyselným strachom z očkovania svoje dieťa i zabiť.

Odpor k vakcinácii súvisí s príklonom časti spoločnosti ku všetkému iracionálnemu a "alternatívnemu". Čakry, geopatogénne zóny, liečitelia a prútikári, minulé životy a ďalšie new age smery ovplyvňujú niektorých ľudí natoľko, že to začína ohrozovať verejné zdravie.

Odporcovia vakcinácie vychádzajú aj z najväčšieho vedeckého podvodu 20. storočia. Svetová zdravotnícka organizácia tak označuje štúdiu Andrewa Wakefielda z roku 1998.

Britský lekár v nej tvrdil, že očkovanie spôsobuje autizmus. Neskôr sa ukázalo, že si výsledky vymyslel a zámerne sfalšoval. Wakefieldove nezmysly sa odvtedy šíria ako zaručená správa. Vakcína proti hlúposti doteraz objavená nebola.

Tri otázniky

  • Škodí to zdraviu?

Ak lekár dodrží pravidlá (postráži alergie, nepíchne vakcínu chorému dieťaťu), je očkovanie veľmi bezpečné. Má síce aj riziká, ale tá sú mnohonásobne menšie než zdravotný prínos. Po očkovaní sa môže objaviť začervenanie či horúčka, ktorá odznie.

  • Koľko životov zachráni?

Odhad Svetovej zdravotníckej organizácie je až tri milióny ľudí ročne. Ďalších 1,5 milióna by nezomrelo, keby k očkovaniu mali ľahší prístup obyvatelia rozvojových krajín.

  • Prečo vakcinácia?

Iný výraz pre očkovanie pochádza z latinského slova vacca (krava). Odkazuje na objav doktora Jennera, ktorý k vakcinácii využíval kravské kiahne.

01 - Modified: 2020-12-20 18:48:17 - Feat.: 0 - Title: Vakcíny sú účinné aj proti novému kmeňu koronavírusu, tvrdia experti z Únie 02 - Modified: 2020-12-18 13:28:31 - Feat.: 0 - Title: Čo príde po vakcíne? Situáciu môžu skomplikovať mutácie, tvrdí virológ 03 - Modified: 2020-12-16 08:39:18 - Feat.: 0 - Title: Vedci: Štvrtina populácie sa do roku 2022 nemusí dostať k vakcíne proti COVID-19
01 - Modified: 2023-01-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí 02 - Modified: 2023-01-08 07:48:28 - Feat.: - Title: Ján Mikas zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí, klesajúci trend môže spôsobiť epidémie 03 - Modified: 2022-12-19 13:01:33 - Feat.: - Title: Afganistan chce proti obrne zaočkovať sedem miliónov detí. Problémom sú aj konšpirácie 04 - Modified: 2022-12-16 14:18:47 - Feat.: - Title: Svetu došli zásoby vakcíny proti cholere, varuje WHO v čase šírenia nákazy. Firmy z nich nemajú zisk 05 - Modified: 2022-12-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj bude po tretí raz očkovať proti HPV vírusu
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
03. február 2023 12:35