StoryEditor

Umelá inteligencia preberie časť našich zodpovedností. V tomto zmysle naozaj nevieme, kam sa rútime

24.01.2020, 23:00
Prečítajte si rozhovor uverejnený v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Michal Hrabovec firmu Anasoft zakladal spolu s partiou kamarátov ešte ako študent na internátoch v Mlynskej doline. Odvtedy dobyla nielen slovenský, ale aj mnohé zahraničné trhy: IT riešeniami na mieru, ale aj prevratnými produktmi. Firma si pritom zakladá nielen na inovatívnosti, ale aj férovosti a spoločenskej zodpovednosti. A jej prezidentovi sa páči aj iná poloha, ako s úsmevom hovorí: byť evanjelizátorom technologického pokroku.

Anasoft je na trhu už 28 rokov. Čo vás ešte po takom dlhom čase baví na informačno-technologickom pretváraní sveta?

Neustále ma baví IT ako také. Stále sa tam deje niečo nové, a to je fascinujúce. Keď sa IT vhodne implementuje, vie zlepšovať život v mnohých oblastiach – od medicíny po automotive. Dokáže tiež ľudí odbremeňovať od nudnej rutinnej práce.

Vaša firma stihla unikátnymi projektmi či produktmi pokryť už mnohé oblasti: pomáhate správcom bytov, umožňujete overený podpis, riadite procesy v automobilkách. Vytvorili ste tiež napríklad program pre národnú banku Jamajky či portál pre vlastníkov bytov... Vyberáte si sféry na základe toho, či vás bavia, alebo vás baví zlepšovanie ako také – bez ohľadu na to, o akú oblasť ide?

Určite ide aj o samotnú oblasť. Lebo nie všetky IT projekty sú z technologického hľadiska nutne prevratné. No aj implementácia rutinných IT znalostí môže v nejakej oblasti priniesť zásadné zlepšenie. Najmä tam, kde je to veľmi zanedbané. Ítečkári sú dnes veľmi vzácni, treba ich používať s rozumom (úsmev).

Ktoré oblasti sú v súčasnosti zo strany IT ešte stále zanedbané?

Mnohé, najmä v priemysle či logistike. To sú odvetvia, ktoré fungujú celé desaťročia, možno aj dlhšie, napriek tomu sa do nich IT až tak nedostali. Pričom tí, ktorí sa odhodlajú IT v logistike použiť, začnú mať fantastickú konkurenčnú výhodu.

Prečo do toho teda nejdú?

Je to pre nich neznáma oblasť. Nerozumejú možnému prínosu – ťažko si ho vedia spočítať, ťažko si vedia predstaviť, ako by to v prevádzke fungovalo. Skôr budú hľadať zlepšovanie v oblasti, ktorej sami rozumejú – v strojárskej výrobe či v tom, ako preusporiadať regály v sklade.

Ale na to, aby použili úplne inú identifikáciu tovaru, prípadne zaviedli autonómne vozíky alebo aspoň pásy s výhybkami, ktoré budú ten tovar prepravovať automaticky, sú príliš opatrní.

Práve priemysel je jedna z posledných oblastí, kam sa Anasoftu podarilo preniknúť s konkrétnym IT produktom. Čo presne ste zlepšili?

Napríklad si predstavte, že máte sklad, kde sa vychystáva veľké množstvo tovaru. Pohybujú sa v ňom desiatky, možno aj stovky ľudí, ktorí jednotlivé objednávky vychystávajú do balíkov alebo prepraviek. Zavedením automatizácie, teda preusporiadaním skladu a zavedením pásu či výhybiek, sa počet týchto ľudí môže zredukovať až o 80 percent.

Keby niekto na to chcel hneď reagovať, že tým v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Katarína Knechtová: Stráca sa normálna ľudskosť a slušnosť. Akoby sme sa dostali za hrubú čiaru 02 - Modified: 2024-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Inteligentné špionážne systémy sa dokážu učiť a prispôsobovať v reálnom čase. Platí to aj o Pegase (ROZHOVOR) 03 - Modified: 2024-09-09 15:14:30 - Feat.: - Title: Koreanistka Špitálníková pre HN: Ja už do Severnej Kórey kvôli vlastnej bezpečnosti vstúpiť nemôžem 04 - Modified: 2024-09-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Psychoterapeut Lukáš Karas: To, čo sa vám sníva, má veľký význam. Sny vyjavujú to, čo vedomie prehliada 05 - Modified: 2024-09-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Máte v pláne postaviť si dvojdom? Advokáti pre HN vysvetľujú, na aké veci si treba dávať pozor (rozhovor)
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
13. september 2024 08:44