StoryEditor

Ceny nehnuteľností na Slovensku sa blížia k historickým maximám. Bývanie sa stáva nedostupnejším

31.10.2017, 09:19
Autor:
ČTKČTK
Nehnuteľnosti na Slovensku sú najdrahšie od roku 2009.

Ceny bytov a obytných domov na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku stúpli na viac ako osemročné maximum. Priemerná cena bývania za svojim vrcholom z roku 2008 ale zaostáva o 11 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v treťom štvrťroku v priemere 1378 eur, teda najviac od prvého štvrťroku 2009. Medziročne reality v treťom tohtoročnom štvrťroku zdraželi o 6,4 percenta, tempo rastu cien sa tak zvoľnilo druhý kvartál po sebe.

Byty prekonávajú historické maximá

Hoci ceny bývania na Slovensku v priemere zaostávajú za svojím doterajším maximom, byty sú v porovnaní s historickým maximom iba o percento lacnejšie, pričom niektoré typy bytov sú už najdrahšie v histórii. Ceny domov na Slovensku sú v porovnaní s doterajším vrcholom o 12 percent nižšie.

nbs

Tradične najdrahšie bývanie je v Bratislavskom kraji, kde je najvyššia životná úroveň v krajine. Ceny bytov a domov v medziročnom porovnaní rástli v treťom štvrťroku v Bratislave a okolí pomalšie, než bol celoštátny priemer, a oproti predchádzajúcemu kvartálu dokonca nepatrne klesli.

Bývanie sa stáva nedostupnejším

"Ani miernejší rast cien bývania vo väčšine krajov nebol v 3. štvrťroku 2017 v dostatočnej miere kompenzovaný rastom príjmov domácností. Výsledkom je na jednej strane zmenšenie obytnej plochy, ktorú možno za získaný príjem obstarať, na druhej strane to znamená predĺženie doby potrebnej na splácanie obstaranej nehnuteľnosti," uviedli analytici NBS.

Ekonómovia NBS očakávajú ďalšie spomalenie tempa rastu cien bývania. Situáciu na trhu by mala ovplyvniť rastúca ponuka bytov z dokončených projektov, tradičné akcie developerov a sprostredkovateľov na konci roka a limity ohľadom bankových úverov na bývanie.

22. jún 2022 06:10