StoryEditor

Podozrivé agrodotácie sme oznámili, tvrdí šéf NKÚ Karol Mitrík

18.05.2018, 00:00
Autor:
redred
Šéf Národného kontrolného úradu Karol Mitrík v rozhovore pre HN tvrdí, že políciu informovali o sporných dokumentoch súvisiacich s farmármi.

V súvislosti s medializovanými informáciami chystá sa NKÚ kontrolovať Pôdohospodársku platobnú agentúru alebo ministerstvo pôdohospodárstva?
Nieže sa chystá. Úrad už skontroloval. Kontrolu sme zrealizovali v roku 2016. V septembri 2016 sme zverejňovali výsledky o kontrole. Ešte pred uzatvorením kontroly som informoval pani ministerku o zisteniach, ktoré sme našli v platobnej agentúre. Odvtedy uplynuli dva roky. A ukazuje sa, akoby sme tento rok s vraždou novinára prišli na to, že v PPA nie sú veci v poriadku. My sme na to poukazovali už pred dvomi rokmi.


Dali ste podnet na políciu a čo sa dialo ďalej?
Dali sme na prelome rokov 2016 a 2017 podania. Keďže sme kontrolovali výzvy z rokov 2014 až 2016, tak nevieme pri dodatočnej kontrole dať jasné podklady o korupcii.


Za ten rok a pol si od vás polícia nevyžiadala dodatočné podklady alebo sa už nedialo nič?
My sme ich nasmerovali, boli aj osobné konzultácie na Generálnej prokuratúre. Komunikovali sme aj s Národnou kriminálnou agentúrou. Najvyšší kontrolný úrad dal podklady. My sme nezávislá inštitúcia. Podobne nezávislá sú prokuratúra aj polícia, čiže my nemôžeme určovať smerovanie vyšetrovania. A nemôžeme ich pranierovať ani za to, že prípadne nič nevyšetrili, pretože za procesy sú zodpovední oni. My sme mali vážne indície, že proces bol netransparentný, že vytváral korupčné prostredie. Ostatné páky majú v rukách orgány, ktorým to prináleží.


S týmito zisteniami ste oboznámili aj ministerstvo pôdohospodárstva, aj platobnú agentúru. Keď prijali opatrenia, prečo tu máme teraz tie škandály?
To už neviem vyhodnotiť. S odstupom času sa na...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 08:47