StoryEditor

Do parlamentu prišli aktivistky v kostýmoch zo známeho seriálu

13.06.2018, 13:42
Autor:
TASRTASRredred
Seriál, ktorý vysiela HBO, je adaptáciou klasického románu spisovateľky Margaret Atwoodovej.

Aktivistky oblečené v kostýmoch zo známeho seriálu Príbeh služobníčky sa zúčastnili dnes na rokovaní parlamentu. Vyjadrili tak svoj protest proti návrhu na sprísnenie interrupcií strany ĽSNS Mariana Kotlebu. 

Seriál, ktorý vysiela HBO, je adaptáciou klasického románu spisovateľky Margaret Atwoodovej. Rozpráva príbeh o pochmúrnej budúcnosti totalitnej spoločnosti na území niekdajších Spojených štátov. Svet trápi demografická kríza a ženy musia slúžiť ako sexuálne otrokyne, aby to zvrátili.  

TASR/Martin Baumann

Poslanci návrh kotlebovcov stopli

Poslanci Národnej rady dnes neobmedzili možnosti podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. Schválili totiž procedurálny návrh Juraja Blanára (Smer-SD), aby sa ďalej o tomto návrhu nerokovalo a tak o zákone samotnom nehlasovali.

ĽSNS chcela návrhom sprísniť potratovú politiku na Slovensku. Strana chcela presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu.

Treťou možnosťou malo byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu.

Súčasné ustanovenie, ktoré dovoľuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, chceli zo zákona vypustiť. Zároveň tam chceli doplniť pravidlo, že cudzinkám bude možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva len v prípade ohrozenia ich života a s ich súhlasom.

Vašečka chystá vlastný návrh

Nezaradený poslanec Richard Vašečka pripravuje vlastný návrh, ktorý nebude umožňovať vykonávanie potratov bez veľmi vážneho dôvodu. Predložiť ho chce na budúcu schôdzu parlamentu. Oznámil to na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente.

"Do prípravy zákona, ktorý predložím na najbližšej schôdzi, pozývam všetkých aktivistov za ochranu života. Táto dôležitá téma musí v parlamente znieť a ja chcem byť jej hlasom," uviedol Vašečka. Chce rokovať.

TASR/Martin Baumann

​Poslanec nesúhlasil so stopnutím návrhu ĽSNS na aktuálnej schôdzi. Obmedzenie interrupcií z dielne kotlebovcov by podporil, hoci ĽSNS je pre neho politicky neprijateľná strana.

"Politická strana Kotleba-ĽSNS je pre mňa politicky neprijateľná a za jej návrhy štandardne nehlasujem. Návrh na ochranu nenarodených detí som bol však pripravený podporiť," povedal.

Súčasnú právnu úpravu o interrupciách označuje Vašečka za extrémne benevolentnú. Potraty považuje za tragédiu. "Cítim povinnosť zasadiť sa za zlepšenie súčasného stavu," doplnil s tým, že mieni pokračovať v predkladaní prorodinných a prosociálnych návrhov.

01 - Modified: 2023-01-31 18:45:00 - Feat.: - Title: Predčasné voľby v septembri sú proti záujmom Slovenska, tvrdí Fico 02 - Modified: 2023-01-31 18:09:56 - Feat.: - Title: Schôdza sa v parlamente začne v stredu dopoludnia, hlasovať sa má o štyroch zákonoch 03 - Modified: 2023-01-31 17:30:32 - Feat.: - Title: Predvolebná kampaň bude zásadná, treba sa vyhnúť populizmu, vyhlásil Matovič 04 - Modified: 2023-01-31 16:59:08 - Feat.: - Title: Remišová: Predčasné parlamentné voľby rozhodnú o osude Slovenska 05 - Modified: 2023-01-31 16:43:16 - Feat.: - Title: HN24: Hlasovanie v parlamente
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 05:30