StoryEditor

Aj Slovensko môže byť terčom rôznych útokov, reagoval Fico na situáciu v Iraku a Iráne

07.01.2020, 13:25
Autor:
TASRTASR
Zabitie iránskeho generála Solejmáního označil Robert Fico za hrubé porušenie medzinárodného práva.

Slovenskí vojaci boli z Iraku presunutí do Kuvajtu, vyhlásil šéf Smeru Robert Fico na brífingu. Zabitie iránskeho generála Solejmáního označil Fico za hrubé porušenie medzinárodného práva. Podľa Fica sa situácia v Iraku a Iráne týka aj Slovenska, varoval pred možnou hrozbou.

"Ak táto výbušná situácia dospeje k ozajstnej explózii, tak sa nás to bude týkať všetkých. Aj Slovensko môže byť terčom rôznych útokov militantných síl, ktoré sa nachádzajú v Iraku a Iráne," povedal na brífingu. 

Fico podotkol, že ani mnohí blízki spolupracovníci amerického prezidenta Donalda Trumpa netušili, že k útoku príde.

"Človek, ktorý bol zabitý, nebol žiadne neviniatko, ale to neznamená, že svojvoľne ktokoľvek môže rozhodnúť o zabití takéhoto človeka, pokiaľ nie sú naplnené pravidlá medzinárodného práva. Tento akt považujeme za hrubé porušenie medzinárodného práva," vyhlásil odvolávajúc sa na Chartu OSN. V parlamente odporučí poslancom Smeru, aby uznesenie s takýmto obsahom podporili. Dodal tiež, že očakáva od Spojených štátov konkrétne dôvody útoku.

"Opätovne chcem mimoriadne podporiť a oceniť veľmi racionálny prístup premiéra Petra Pellegriniho," povedal Fico. Uvítal, že slovenskí vojaci boli premiestnení mimo územia Iraku. Podľa jeho informácií sa nachádzajú v Kuvajte.

V Európskej únii môžeme podľa neho očakávať ďalšiu vlnu migrantov. Hovorí, že vláda už v tejto súvislosti robí "inventúru opatrení". Fico tiež kritizoval opozičné a mimoparlamentné strany za to, že nezaujali po utorkovom spoločnom obede stanovisko k situácii Iraku a Iránu.

Poukázal tiež na dvojaký meter pri udeľovaní medzinárodných sankcií. Európska únia podľa Fica nenaberie odvahu, aby dala sankcie USA, tak ako dala v prípade porušenia medzinárodného práva sankcie Rusku.

Iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabili minulý piatok americké sily pri útoku dronom neďaleko letiska v irackom hlavnom meste

Bagdad. Operáciu nariadil prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý Solejmáního obvinil z prípravy útoku na amerických diplomatov a vojakov v Iraku. Irán za to prisľúbil "tvrdú odplatu".

01 - Modified: 2025-12-15 15:50:45 - Feat.: - Title: Fica čaká na budúci rok stretnutie s Trumpom, považuje to za úspech politiky na štyri svetové strany 02 - Modified: 2025-12-15 13:43:54 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že prokurátor Špirko sfalšoval podanie trestného oznámenia na Kaliňáka 03 - Modified: 2025-12-14 13:40:23 - Feat.: - Title: Prezident reaguje na ostré kritické slová Danka. Ten tvrdí, že premiér sa trápi 04 - Modified: 2025-12-14 12:34:14 - Feat.: - Title: Týždňovka HN: Európa zamrazila ruské aktíva na neurčito, Fico už nechce Pellegriniho a hanba fackuje parlament 05 - Modified: 2025-12-14 08:29:29 - Feat.: - Title: Líderka venezuelskej opozície žiada prepustenie nobelistky zadržanej v Iráne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. december 2025 01:36