Primátor Bratislavy Matúš ValloTASR/P. Zachar
StoryEditor

Primátor Vallo a župan Droba vyzývajú novú vládu, aby začala masívne testovať

20.03.2020, 17:51
Autor:
TASRTASR
Ak má byť zachovaný chod služieb, tak sa podľa Valla aj Drobu musí testovanie zvýšiť.

Ak chceme naďalej udržať chod kľúčových služieb pre svojich obyvateľov, potrebujeme výrazne zvýšiť možnosť testovania na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus

​Spoločne to tvrdia primátor Bratislavy Matuš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, ktorí preto adresovali nastupujúcej vláde Igora Matoviča (OĽaNO) výzvu, aby sa s masívnejším testovaním začalo čo najskôr.

"Tak ako sme podávali pomocnú ruku odchádzajúcej vláde, chceme podať pomocnú ruku aj novej vláde a chceme byť maximálne súčinní pri spomaľovaní šírenia nového koronavírusu. Robíme to od samého začiatku," deklaruje Vallo.

Je presvedčený, že aj vďaka opatreniam, ktoré sa urobili na úrovni BSK, hlavného mesta aj bratislavských mestských častí ešte pred tým, než začal konať štát, tak pomohli pri spomaľovaní šírenia nového koronavírusu.

Testovanie sa musí zvýšiť

Vallo spoločne s predsedom BSK Drobom však spoločne upozorňujú, že ak má byť naďalej udržaný chod kľúčových služieb pre obyvateľov a majú byť chránené najzraniteľnejšie skupiny ľudí, je nevyhnutné výrazne zvýšiť testovanie na nákazu novým koronavírusom.

"Uvedomujeme si, že nová vláda nastupuje v ťažkej situácii. Je preto dôležité, aby mala čo najlepší obraz o situácii a vedela okamžite reagovať na priority. Medzi ne podľa nás musí jednoznačne patriť masívnejšie testovanie," uviedol Droba.

Výzva pre Matoviča

Spolu s primátorom Bratislavy vyzýva nastupujúcu novú vládu Matoviča a najmä dotknutých ministrov, ktorí sa riešením tejto krízy budú zaoberať, aby Slovensko testovalo v omnoho vyšších počtoch.

Droba a Vallo za najakútnejšiu vnímajú potrebu zabezpečiť rýchlotestovanie pre ľudí z kľúčových zložiek, či už v rámci bezpečnosti, zdravotníctva, sociálnych služieb alebo z krízových štábov.

"Lekári, policajti, hasiči, personál v službách pre seniorov musia mať túto možnosť, aby kľúčové zložky neskolabovali," tvrdia.

Za rovnako dôležité považujú rýchlotestovanie nových klientov v sociálnych zariadeniach pre seniorov, aby ostatní klienti, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou, boli chránení.

Zhodli sa aj na potrebe testovania pre ľudí bez domova, v prípade ktorých neexistuje možnosť domácej karantény, a preto najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu ochorenia, je podľa nich práve rýchlotestovanie. Rovnako aj zabezpečenie následnej starostlivosti pre tých, u ktorých by sa výskyt potvrdil.

Podľa Pellegriniho sa nedá testovať všetkých

Končiaci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlásil po štvrtkovom  rokovaní vlády, že žiadna krajina nie je schopná otestovať celú populáciu na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a ani žiadna krajina tak podľa jeho slov nerobí.

Rozsah testovania podľa Pellegriniho musia zvažovať odborníci a je realizovaný v takej miere, akú požadujú úrady a nemocnice.

"Nemyslím si, že je správne testovať niekoho, kto má len pocit, že by mohol byť ohrozený, a chce dobre spať. Tých setov nie sú desaťtisíce a my nemôžeme plytvať testmi len pre niekoho komfort a nemať ich pre pacientov, ktorí to budú potrebovať," povedal Pellegrini.

Rýchlotesty, ktoré sa priviezli na SR, podľa Pellegriniho nebudú slúžiť na plošné testovanie Slovákov, ale používať sa podľa jasne stanovených pravidiel.

01 - Modified: 2020-03-19 16:03:07 - Feat.: 0 - Title: Dolár spevňuje tretí deň za sebou, ťaží z obáv z koronavírusu 02 - Modified: 2020-03-19 19:58:26 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus na Slovensku: Mali by sme masívne testovať. Do Veľkej noci sa školy na 99 percent neotvoria, tvrdí Matovič 03 - Modified: 2020-04-24 16:19:11 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus zatvára fabriky aj hranice. Slovenský export trpí teraz najviac v EÚ 04 - Modified: 2020-03-20 12:57:41 - Feat.: 0 - Title: Nárast obetí v Belgicku. Koronavírusu podľahlo v krajine najviac ľudí za jeden deň
01 - Modified: 2022-12-03 09:29:57 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Na Slovensku pribudlo 122 prípadov nákazy koronavírusom a tri obete 02 - Modified: 2022-12-02 10:43:35 - Feat.: - Title: Čínske protesty rozprúdili neistotu medzi investormi 03 - Modified: 2022-12-02 09:03:02 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili 125 nových prípadov, pribudli tri úmrtia 04 - Modified: 2022-12-01 09:43:01 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili 130 nových prípadov, pribudlo jedno úmrtie 05 - Modified: 2022-12-01 07:05:04 - Feat.: - Title: HN24: Čína mierni vyjadrenie o koronavíruse, vicepremiérka hovorí o novej fáze pandémie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 20:59