TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Do konca týždňa dodajú ochranné prostriedky do prvej línie, tvrdí minister vnútra Mikulec

28.03.2020, 13:56
Autor:
TASRTASR
Mikulec povedal, že doteraz chýbal zber informácií o tom, čo ľudia v prvej línii ako lekári, zdravotné sestry, hasiči či policajti potrebujú.

Do konca týždňa budú mať ochranné prostriedky všetci tí, ktorí bojujú s novým koronavírusom v prvej línii. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Mikulec povedal, že doteraz chýbal zber informácií o tom, čo ľudia v prvej línii ako lekári, zdravotné sestry, hasiči či policajti potrebujú.

"Chýbal zber dát na jednom miestne tak, aby bolo jasné a mohlo sa jasne definovať, koľko prostriedkov a akých kto presne potrebuje," spresnil Mikulec s tým, že za pár dní vytvorili v spolupráci s krízovým štábom systém, kedy tieto dáta už majú zosumarizované a kedy môžu operatívne povedať, kto čo potrebuje.

Poslanec a podpredseda strany Smer Peter Žiga reagoval, že krízová situácia je na Slovensku už mesiac a lekári fungujú s nejakým zdravotníckym materiálom. "Ja nehovorím, že ho majú dostatok, ale nie je to tak, že by nemali žiadny. To znamená, aj tie hmotné rezervy, aj samotné nemocnice s nejakým objemom boli pripravené," povedal Žiga.

Ďalším z nových opatrení je kontrola ľudí, ktorí majú byť v karanténe. Žiga novú vládu kritizoval za to, že chce slovenských občanov kontrolovať, na čo Mikulec reagoval, že zber dát nie je zneužiteľný.

"Tie dáta nebudú zneužiteľné, budú to anonymizované dáta a chcem striktne povedať aj to, že bude veľmi dôležité, aby bol predstavený, respektíve napísaný vykonávací predpis, kde bude jasne a striktne povedané, akým spôsobom to budeme vykonávať." Žiga však dodal, že strana Smer sa asi napriek tomu obráti na Ústavný súd, aby zistila, či je zákon v súlade s ústavou.

Žiga tiež kritizoval, že nová vláda nemyslí na ekonomické opatrenia, akými sú úvery či hypotéky. "Zatiaľ ste neprijali žiadne opatrenie a myslím si, že čakáte zbytočne. Vôbec ste nepriniesli ľuďom riešenie s bankami, to znamená, či budú mať odpustenie hypoték, alebo nebudú," povedal Žiga.

Na kritiku Mikulec reagoval slovami, že ekonomické opatrenia sú pripravené, budú predstavené a je to otázka najbližších dní.

01 - Modified: 2022-08-16 12:25:29 - Feat.: - Title: Slovensko očakáva dodávku liekov proti covidu. Balenia Paxlovidu by mali doraziť do piatka 02 - Modified: 2022-08-16 22:06:18 - Feat.: - Title: Ministerstvo vnútra zamestnáva syna štátneho tajomníka. Nechce uviesť, koľko mu platí, nemá na to súhlas 03 - Modified: 2022-08-16 08:21:21 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo takmer 700 prípadov, ochoreniu podľahlo päť ľudí 04 - Modified: 2022-08-13 08:10:18 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Laboratóriá zistili 776 prípadov, pozitivita sa drží v okolí 40 percent 05 - Modified: 2022-08-12 08:26:29 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Laboratóriá zistili 611 prípadov, pozitivita je viac ako 41 percent
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. august 2022 02:57