TASR - Pavol Zachar
StoryEditor

Poslanci sa zídu opäť v utorok, hovoriť majú o zmenách v štátnom rozpočte

12.07.2020, 09:45
Autor:
TASRTASR
Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok hovorí o zvýšení hotovostného schodku štátu o 9,2 miliardy eur.

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (14. 7.). V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Popoludní by mali hlasovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, ako aj o novele zákona o hazarde.

Poslancom zo schváleného programu aktuálnej schôdze ostáva ešte niekoľko neprerokovaných bodov. Rozhodnúť by mali definitívne aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry.

Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok hovorí o zvýšení hotovostného schodku štátu o 9,2 miliardy eur. Tiež majú vzrásť celkové výdavky štátu o takmer 7,8 miliardy eur.

Rezort financií zmenou reaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu, ako aj výpadok daňových a nedaňových príjmov. Zmeny tiež zdôvodňuje potrebou zabezpečiť zdroje na nepokryté výdavky, s ktorými tohtoročný rozpočet nepočítal.

Diskutovať majú poslanci aj o návrhu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Dôvody na odvolanie komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím by sa na základe neho mali rozšíriť. O oboch právnych normách majú rokovať v skrátenom režime.

Popoludní by malo plénum rozhodnúť o tom, či posunú do druhého čítania zmeny v oblasti potratov z dielne OĽaNO. Predkladatelia hovoria o podporných opatreniach pre ženy zvažujúce umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu ťažkej ekonomickej situácie. Predĺžiť navrhujú lehotu na rozmyslenie zo 48 na 96 hodín.

Pri interrupcii zo zdravotných dôvodov či poškodenia alebo nezdravého vývoja plodu navrhujú dva lekárske posudky. Podobný návrh predložili aj nezaradení opoziční poslanci. Dva návrhy na obmedzenie vykonávania potratov predložili aj poslanci za ĽSNS.

Zákonodarcovia by mali na aktuálnej schôdzi definitívne rozhodnúť aj o tom, ako sa upraví spôsob výberu a voľby šéfa GP SR. Novelou zákona o prokuratúre by sa mal okrem iného rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu na túto funkciu kandidovať.

Na programe schôdze je aj návrh na zmenu pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku. Poslanecký návrh zákona chce odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963. Zákonodarcovia by mali tiež rokovať o návrhu antibyrokratického zákona, ktorý predložila skupina opozičných poslancov na čele s podpredsedom parlamentu Petrom Pellegrinim.

01 - Modified: 2022-08-04 08:56:41 - Feat.: - Title: SaS sa prikláňa k zefektívneniu referendovej demokracie. Žiada však začať na miestnej a regionálnej úrovni 02 - Modified: 2022-08-04 08:30:42 - Feat.: - Title: OĽaNO navrhne znížiť počet podpisov pod petíciu pre parlament na polovicu 03 - Modified: 2022-08-02 08:45:54 - Feat.: - Title: SaS naberá v parlamente na sile. Demisie ministrov prinesú veľké zmeny 04 - Modified: 2022-07-28 07:01:30 - Feat.: - Title: Prečo sme pri dlhoch čierna ovca Európy? Sociálne balíčky sú neudržateľné, varujú pre HN analytici 05 - Modified: 2022-07-26 08:23:12 - Feat.: - Title: Matovičove balíčky verzus Ústavný súd: čo s nimi bude ďalej a ako to ovplyvní výplatu dávok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. august 2022 01:31