TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Porušilo OĽaNO koaličnú dohodu? Vládni partneri sa názorovo rozchádzajú

15.07.2020, 19:14
Autor:
TASRTASR
Plénum v stredu odmietlo obe novely ĽSNS upravujúce oblasť potratov.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová považuje za porušenie koaličnej zmluvy to, že 16 poslancov z klubu OĽaNO hlasovalo za návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne opozičnej ĽSNS.

Na sociálnej sieti po stredajšom hlasovaní uviedla, že je to cez čiaru. Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že o tom v klube diskutovali. Dospeli podľa jeho slov k záveru, že individuálne hlasovanie niektorých nebude porušením koaličnej dohody.

Zemanová čaká zásadné stanovisko 

"Konanie 16 koaličných kolegov z OĽaNO, ktorí hlasovali s kotlebovcami o ich návrhu k interrupciám, osobne považujem za hrubé porušenie koaličnej zmluvy, ktorú sami podpísali," napísala Zemanová s tým, že bude iniciovať, aby k tomu koaličná rada zaujala zásadné stanovisko.

Hovoriť o tom chce na koaličnej rade aj predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

"Podpora návrhu z opozície bez toho, že by bola dohoda celej koalície, je porušením koaličnej zmluvy," povedala pre s tým, že koalícia sa musí vopred dohodnúť, ak chce podporiť opozičný návrh. K tomu podľa nej nedošlo.

"Dospeli sme k presvedčeniu, že individuálne hlasovanie niektorých jednotlivcov nebude porušením koaličnej zmluvy. Ak aj napriek tomu existujú pochybnosti, ktorákoľvek strana to môže otvoriť na koaličnej rade," uviedol Šipoš. Strašenie, že slovenský parlament výrazne skonzervatívnel, sa podľa neho ukázalo ako neopodstatnené.

Sme rodina problém nevidí 

Za porušenie koaličnej dohody hlasovanie nepovažuje ani predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

"Po preštudovaní koaličnej zmluvy nemám pocit, že by bola porušená," povedal s tým, že otázky ochrany života sú explicitne uvedené v koaličnej zmluve.

Nútiť poslancov, aby hlasovali v rozpore so svojím vedomím a svedomím, by podľa neho nebolo dobré. Postoj Zemanovej rešpektuje, ak sa o tom chce rozprávať, tému otvoria.

Plénum v stredu odmietlo obe novely ĽSNS upravujúce oblasť potratov. Hlasovali za ne aj viacerí poslanci z klubu OĽaNO. Anna Záborská dopredu avizovala, že návrhy podporí, pretože má voľnú ruku.

Poslanci môžu podľa koaličnej zmluvy podporiť aj opozičný návrh, ak je v súlade s programovým vyhlásením vlády alebo hodnotami, záujmami, politickým, hodnotovým alebo odborným názorom koaličnej rady. Postup má vopred schváliť koaličná rada.

Zmluva tiež hovorí, že pri zákonoch týkajúcich sa zvýšenia ochrany života predkladaných koaličnými poslancami sa schválenie koaličnou radou nevyžaduje, no majú byť vopred predložené na prerokovanie koaličnej rade.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2022 05:29