StoryEditor

Fico: Máme bodku za únosom Vietnamca. Ukázalo sa, že neexistuje žiadna slovenská účasť

08.03.2021, 10:25
Autor:
TASRTASRredred
Šéf Smeru tvrdí, že celá kauza spôsobila medzinárodnú hanbu, ktorej cieľom bolo uškodiť Smeru.

Predseda strany Smer Robert Fico žiada ospravedlnenie od novinárov v kauze únosu Vietnamca.

Reagoval tak na vyjadrenie generálnej prokuratúry, ktorá uviedla, že rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní boli správne a zákonné.

Fico hovorí o politickej bodke

"Generálna prokuratúra oznámila, že všetky rozhodnutia, ktoré boli v kauze urobené, boli správne a zákonné," povedal expremiér.

Podľa Fica sa ukázalo sa, že v prípade neexistuje žiadna slovenská účasť. 

Tvrdí, že celá kauza spôsobila medzinárodnú hanbu, ktorej cieľom bolo uškodiť Smeru.

"Je povinnosťou Smeru voličom veľmi jasne deklarovať, že je potrebné robiť politické bodky za rôznymi pokusmi škandalizovať vládu, v ktorej bol Smer členom. Máme bodku za únosom," hovorí šéf Smeru.

"Očakávali sme, že sa niekde objaví niečo také, že prepáčte v Smere, prepáčte pán Kaliňák," dodal.

Rozhodnutia boli správne

Generálna prokuratúra minulý týždeň uviedla, že žiadna relevantná skutočnosť neodôvodňuje vedomú participáciu občanov Slovenska na únose vietnamského občana.

Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní v kauze boli podľa nej správne a zákonné. 

Generálna prokuratúra potvrdila záver uznesenia vyšetrovateľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby z roku 2018, ktorým bola odmietnutá časť trestných oznámení podávateľov vo veci podozrenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Nebola zistená žiadna relevantná skutočnosť, ktorá by odôvodňovala záver o vedomej (úmyselnej) participácii občanov Slovenskej republiky na únose vietnamského občana, spočívajúcej v poskytnutí vládneho lietadla vietnamskej delegácii,“ spresnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Tiež potvrdila zákonnosť nadväzujúceho uznesenia prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave z novembra 2018, ktorým boli zamietnuté sťažnosti oznamovateľov.

Podotkla, že naďalej pokračuje trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody, v ktorej výkon dozoru vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.

Únos Vietnamca

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017.

Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

22. máj 2022 03:27