StoryEditor

Špeciálny súd v Banskej Bystrici presťahovali do budovy NBS

28.06.2007, 13:33
Autor:
TASRTASR

Na Slovensku existujú ostrovy pozitívnej deviácie, malé skupiny alebo jednotlivci, ktorí svojou výskumnou činnosťou vysoko prevyšujú slovenský priemer. Uviedol to dnes Michal Fedák z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorá zorganizovala tlačovú konferenciu na tému Projekt Vedecká špička.
Na Slovensku sú podľa jeho slov vedecké špičky, o ktorých sa oplatí vedieť aj z toho dôvodu, aby sa uchádzači o štúdium alebo mladí budúci vedci vedeli zorientovať, kde sa oplatí nastúpiť na vedeckú kariéru a kde možno očakávať najlepšie a najaktuálnejšie poznatky.
V súvislosti s udeľovaním grantov v rámci projektu Fedák pre TASR uviedol: "Je tam pravdepodobnosť, že bude vytvorená grantová schéma, ktorá by špičkových odborníkov na Slovensku mohla podporiť pri ich ďalšom rozvoji. Uvidíme až po skončení projektu, aký záujem prejaví Nadácia Penta, či takýto grantový program bude chcieť spustiť. Ale predbežne sme o tom hovorili."
Hlavnými riešiteľmi Projektu Vedecká špička sú prof. RNDr. Miroslav Urban, DrSc., a prof. RNDr. Vladimír Kellö, obaja sú spolupracovníkmi ARRA. Nadácia Penta je hlavným partnerom projektu, ktorého cieľom je vybrať v jednotlivých výskumných oblastiach vedecké osobnosti a pracoviská s nadpriemernými výsledkami v slovenskom meradle a zverejniť ich v abecednom poradí.
Podľa Urbana nie na Slovensku základný výskum v želanom stave. "Ak by aj Slovensko chcelo nielen čerpať z toho, čo sa vo svete vybáda a na čom sú založené mnohé moderné technológie, lekárske pokroky a celý rad ďalších, vrátane pokrokov v spoločenských vedách, tak Slovensko zaostáva," doplnil. Podľa neho je potrebná podpora vedeckej produkcie, hlavne tej špičkovej, pretože na slovenských univerzitách sa na jej úkor podporuje masové vzdelávanie.
V pilotnej fáze projektu sa vykonala analýza v oblasti fyziky a chémie. Základnými kritériami pri identifikácii vedeckej špičky na Slovensku boli Hirschov index jednotlivca (h-index) a vysoko citované publikácie jednotlivca. V oblasti chemických vied tieto kritériá splnilo 21 vedcov a v prípade fyziky 23. Väčšie zastúpenie majú vedci z univerzít než zo Slovenskej akadémie vied (SAV).
V rámci pokračovania projektu sa bude ARRA zaoberať aj ďalšími vednými odbormi (biológia, matematika, veda o Zemi, environmentálne vedy, lekárske vedy, farmácia a ekonómia), pričom pri každej z oblastí sa zohľadnia v metodike významné odlišnosti v spôsobe zverejňovania vedeckých výsledkov.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. apríl 2024 12:31