StoryEditor

Fico: Opozícia očierňuje pred študentmi vládu

15.05.2008, 15:31
Podľa premiéra Roberta Fica opozícia zneužíva stretnutia so študentmi na očierňovanie vlády. Na dnešnej hodine otázok poslancom parlamentu ukazoval fotografiu, na ktorom opozičný politik na tabuľu maľoval jeho byt a názvy firiem, ktoré sú údajne prepojené s najsilnejšou vládnou stranou.

Fico opozícii odkázal, že "toto  sa jednoducho nerobí," a v čase, keď jeho strana bola v opozícii, oni nikdy nezneužívali stretnutia so študentmi na takýto účel. Poslankyňa SDKÚ-DS Tatiana Rosová však hovorí, že sa ich študenti sami vypytujú na politické témy. "Tieto stretnutia nie sú žiadne konšpiračné ani uzavreté pred médiami," hovorí poslankyňa.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda potvrdil, že o nákres na tabuľu ho požiadal jeden študent. "Takže tak. Odpovedám vždy na to, čo sa ma pýtajú," hovorí líder strany. Dzurinda zároveň vyzval Fica, že ak už nechodí do diskusií, nech spolu navštívia niektoré gymnázium. Dnešné vyjadrenia Fica sú podľa Dzurindu taktiež dôkazom toho, že premiérov byt na Pažitkovej ulici nezaujíma iba poslancov, ale aj študentov.

Protesty opozičnej SDKÚ-DS proti zavázaniu školného označil Fico za farizejstvo. Premiér poukázal na to, že za Durindovej vlády mala sama SDKÚ-DS vo svojom programe čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Podľa neho terajší zákon iba zoficiálni platenie, ktoré sa deje už teraz. Fico kritizoval aj poslankyňu Tatianu Rosovú, ktorá najviac vystupuje proti poplatkom. Ako však Fico hovorí, Rosová robila za bývalej vlády poradkyňu Mikuláša Dzurindu, podľa neho "aj ona určite tvorí politiku tejto strany" a preto Fico považuje za farizejské, keď dnes Rosová vystupuje proti poplatkom. Ohľadom Ficových slov o tom, že sa spoplatnenie netýka denných študentov Rosová hovorí pravý opak. "Nevie predseda vlády, čo sa deje v jeho štáte, alebo klame?" pýta sa Rosová.

Rosová trvá na tom, že poplatky sú diskriminačné. Ako oznámila, bol podaný návrh na Ústavný súd, keďže zákon je podľa nej retroaktívny. Poslankyňa chce, aby sa pozastavila účinnosť zákona, kým vo veci nerozhodne súd. "Hrozí totiž vylúčenie tým študentom denného štúdia, ktorí nebudú schopní toto školné v požadovanom termíne zaplatiť," hovorí Rosová. Poslankyňa sa pred Ficovými slovami bránila aj tým, že v minulosti bolo možné spoplatniť štúdium iba vtedy, ak prekročilo štandardnú dĺžku štúdia a ako dodáva, uvažovalo sa o každom študijnom programe zvlášť.

Premiér spomenul aj nedávno medializované vyjadrenia iniciatívy Stop politizovaniu akademickej obce, ktorej členovia poukázali na spolitizovanie ďalšej občianskej organizácie - Iniciatívy za férové školné. Fico upozornil, že aktivovanie študentov predstaviteľmi politických strán je v rozpore s právom. Podľa neho sa protestu študentov zúčastnil aj syn poslanca za SDKÚ-DS Ivana Štefanca. Rosová zas kritizovala iniciatívu Stop politizovaniu akademickej obce. Ako hovorí, práve títo študenti hovoria o spolitizovaní akademickej obce, pričom sami oznámili svoj názor z rektorátu univerzity. "Ide o divadelné predstavenie s politickou zápletkou. Ale vybrali si nedobrých hercov a nedobré kulisy," hovorí Rosová. Poukázala pritom na to, že študenti zutekali pred diskusiou s SDKÚ-DS.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2022 04:45