StoryEditor

Extrémistov čakajú prísnejšie tresty

16.06.2009, 17:28
Autor:
TASRTASR
Poslancom parlamentu sa dnes 77 hlasmi podarilo prelomiť veto prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novele Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti.

Právna norma má od septembra okrem iného priniesť prísnejšie tresty pre extrémistov. Hlava štátu však právnej norme vyčítala chýbajúcu definíciu pojmu extrémizmu, za nejednoznačné považuje vysvetlenie extrémistického materiálu. Schválený zákon má podľa prezidenta aj ďalšie legislatívne nedostatky.

"Považujem za potrebné efektívne bojovať proti závažným formám trestnej činnosti, proti porušovaniu základných práv a slobôd," uvádza sa v odôvodnení prezidenta. Zároveň však pripomína, že treba, aby bol zákon zrozumiteľný, terminologický presný a jednotný. Gašparovič tiež upozornil, že novela by umožnila trestné stíhanie aj ľudí, ktorí by extrémistické materiály využívali na vedecké účely.

Zavedenie prísnejších trestov pre extrémistov je podľa MS reakciou na udalosti posledných dní, keď dochádzalo k výtržníckemu správaniu sa skupín divákov na športových podujatiach. To bolo spojené aj s prejavovaním názorov, resp. s propagáciou hnutí smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd osôb. "Nebudeme sa prizerať na vyčíňanie extrémistov. Preto navrhujeme sprísniť tresty a zavádzame presné a tiež nové definície niektorých pojmov. Takýmto spôsobom chceme prispieť k lepšiemu objasňovaniu a potrestaniu páchateľov, ktorí sa snažia narušiť pokojné nažívanie národov, národností a etnických skupín na našom území," vysvetlil minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Novela definuje, že pod extrémistickou skupinou sa na účely tohto zákona rozumie spolčenie najmenej troch osôb na účely spáchania trestného činu extrémizmu. Ministerstvo zároveň deklaruje, že za vyhrážanie sa jednotlivcovi alebo skupine osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farby pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo ich farbu pleti bude možné uložiť trest väzenia až na tri roky. "Navrhujem tiež sprísniť a rozšíriť postih pre páchateľov, ktorí popierajú holokaust. Rovnako návrh počíta s trestnosťou pri spochybňovaní genocídy. Vychádzame v tomto prípade z úcty k miliónom obetí v koncentračných táboroch. Nie je možné hanobiť ich pamiatku," uviedol Harabin.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. jún 2022 08:15