StoryEditor

V sobotu prenocujte v múzeu

14.05.2009, 14:15
Slovenské mestá pripravujú na leto kultúrne podujatia. Už v sobotu bude na Slovensku Noc múzeí a galérií. V Žiline pripravujú na leto Staromestské slávnosti a v Košiciach bude Shakespeare.

Noc v múzeách
18. júna sa začína v Bratislave trojmesačný letný festival Kultúrne leto a hradné slávnosti, v rámci ktorého vystúpia slovenskí aj zahraniční umelci na námestiach a nádvoriach hradov Bratislavy. Už najbližšiu sobotu si môžete vychutnať krásu slovenských múzeí. Práve na tento deň pripadne tradičná Noc múzeí a galérií, v rámci ktorej budú pre návštevníkov otvorené brány galérií a múzei po celom Slovensku do neskorých nočných hodín. V prípade Bratislavy stačí zaplatiť 1,5 eur na osobu a za túto cenu môžete navštíviť vyše 70 výstav a expozícií.


Jednou z noviniek, ktorá toto leto čaká návštevníkov hlavného mesta, sú aj umelecké prehliadky - art tours. Ide o návštevu umeleckých výstav moderného aj klasického umenia, s možnosťou zakúpenia diel. "Trvať by mali okolo štyroch hodín," hovorí Alexandra Bučková, námestníčka riaditeľa Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Konať by sa mali každú sobotu popoludní. Mesto chce nadviazať aj na minuloročné úspešné projekty, ako sú historické prehliadky po pamiatkach Bratislavy, či návšteva Bratislavského hradu, Devína a Červeného kameňa. Mesto ráta aj s opätovným otvorením Malokarpatskej vínnej cesty a v pláne sú aj cykloprehliadky po okolí Bratislavy.

Krízu cíti aj turizmus
Metropola Slovenska sa každoročne snaží prilákať čo najviac turistov nielen z domova, ale aj zahraničia. "Rok 2008 bol rekordný," povedal na adresu návštevnosti vedúci oddelenia marketingu a cestovného ruchu magistrátu Milan Vajda. V minulom roku totiž naše hlavné mesto navštívilo asi 760-tisíc návštevníkov, z čoho 600-tisíc tvorili zahraniční turisti, väčšinou z Čiech, Nemecka a Veľkej Británie, ale aj z Poľska, Španielska či Rakúska.

Aj turizmus však zastihla finančná kríza. V prvom štvrťroku tohto roka klesla návštevnosť Bratislavy v porovnaní s obdobím spred roka o 24 percent. Najhorším mesiacom v tomto roku bol február. Návštevnosť sa v súčasnosti pohybuje na úrovni rokov 2005 a 2006. "Nie je to zlé, ale je to trend smerom dole. Máme však pred sebou ešte leto, ktoré býva dobré," hovorí Vajda.

Trhy a šport v Žiline
Nudiť sa nebudú ani návštevníci Žiliny. 28. mája začnú dvojdňové Staromestské slávnosti. Občanov metropoly severu čakajú trhy ľudových remesiel, súťaže, výstavy, ale aj slávnostný sprievod. "Na tohtoročných slávnostiach budeme mať okolo 150 stánkov, domácich účinkujúcich, množstvo atraktívnych hostí a sprievodných podujatí," hovorí žilinský primátor Ivan Harman. Na dvoch námestiach v meste vystúpi Marián Varga, Sendreiovci, či kapely Polemic a Horkýže Slíže. Predstaví sa aj sláčikový súbor Žilina, či žilinský miešaný zbor. Zároveň sa uskutoční aj literárna, vedomostná a výtvarná súťaž pre deti s názvom Žilina - moje mesto 2009. "Staromestské slávnosti v Žiline sú podujatím, ktoré sa počas svojej histórie zaslúžene stalo najväčšou a najočakávanejšou kultúrnou udalosťou Horného Považia. Potvrdzuje to aj rastúca návštevnosť," povedal hovorca mesta Martin Barčík. Ako dodáva, v minulom roku navštívilo slávnosti okolo 30-tisíc ľudí.


Na začiatok júna zas mesto chystá športovo-spoločenskú akciu Sever proti juhu. Ako vysvetľuje Barčík, občania mesta sú rozdelení na dve mužstvá a hrajú proti sebe na umelom trávniku na námestí.

20. júna sa začína Žilinská svätojánska noc - medzinárodný festival otvoreného divadla. V rámci nej vystúpi Štúdio tanca Banská Bystrica, Mestské divadlo Žilina, ale aj zahraničné divadelné skupiny z Francúzska, Poľska, Česka a Talianska.  

Tanec a hry v metropole východu
Metropola východu chce návštevníkov lákať na Staromestské kultúrne leto, ktoré sa v Košiciach začne 4. júna a potrvá do konca augusta. "Košičania budú môcť stráviť príjemné chvíle oddychu pri kvalitných speváckych, tanečných a hudobných domácich vystúpeniach, ktoré odštartuje česká kabaretná formácia Švejk band," vysvetľuje hovorkyňa magistrátu mesta Košice Lucia Mihóková. Počas letných mesiacov mesto chystá aj pravidelné Letné piatkové koncerty s populárnou a džezovou hudbou.


Nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach sa organizujú Letné shakespearovské slávnosti. V rámci festivalu môžu návštevníci vidieť na javisku Mariána Labudu, Soňu Norisovú, Zuzanu Norisovú, Martina Dejdara, či Miroslava Nogu. Mesto pripravuje aj Kultúrne nedele v altánku Mestského parku, ktoré sa uskutočnia každú nedeľu v termíne od 5. júla do 30. augusta 2009. "Tieto podujatia budú  v duchu  dychovky a country," hovorí Mihóková.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 07:11