StoryEditor

Radičová mala na vláde "špióna" Muňka zo Smeru

15.07.2010, 00:00

Šéf Sociálnej poisťovne a zároveň poslanec Smeru-SD Dušan Muňko momentálne sedí na dvoch stoličkách. Aj včera využil možnosť, ktorá mu ako šéfovi Sociálnej poisťovne prislúcha, a posedel si na rokovaní vlády. Avšak nie Ficovej, ale už tej novej -- stredopravej.
"Príjemný pocit to nebol," hovoril o jeho účasti Muňkov nadriadený, nový minister práce Jozef Mihál. Premiérke Ivete Radičovej človek blízky predsedovi Smeru Robertovi Ficovi zrejme prekážal, hoci to otvorene nepriznala. "Ani som si nevšimla, že tam sedí," tvrdila Radičová. No na mimoriadne rokovanie vlády, zvolané nadnes, pozvala už iba členov vládneho kabinetu.
Muňko nevysvetlil, prečo na vládu prišiel. "Platí zákon," stručne zareagoval riaditeľ poisťovne.

Muňko odmietol komentovať, či by sa dobrovoľne vzdal postu šéfa Sociálnej poisťovne. Podľa hovorkyne Smeru Silvie Glendovej sa bude touto situáciou zaoberať predsedníctvo strany. Zároveň však vyhlásila, že tento týždeň to určite nebude. Podľa zákona by mal Muňko na stoličke šéfa poisťovne zotrvať až do roku 2014.
Nová stredopravá vláda chce ešte predtým zmeniť zákon a dosadiť si na tento post svojho človeka. Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík už pred pár dňami vyhlásil, že majú záujem o kontrolu nad Sociálnou poisťovňou, aby mohli presadzovať svoj plán s odvodovým bonusom. Okrem toho chcú mať posty šéfov Daňového riaditeľstva a Ústredia práce.

Minister práce Mihál mal s Muňkovou prítomnosťou na vláde problém. "Bola to taká zvláštna situácia, lebo podľa rokovacieho poriadku má Muňko právo byť prítomný," skonštatoval po rokovaní Mihál. Povedal však o svojom podriadenom, že sa nezúčastňoval na rokovaní. "Sedel na svojom mieste a nemal žiadne vyjadrenia."
Mihál Muňka zároveň verejne vyzval, aby sa jednej z funkcií zriekol. Podľa zákona však môže vykonávať obe. "Z hľadiska morálneho je každému súdnemu človeku jasné, že vykonávať takéto funkcie súčasne nie je normálne," odkázal Mihál.

Dodal, že pre takéto prípady by bolo vhodné doplniť zákon o nezlučiteľnosti funkcií. Ten doteraz nemyslí na to, či môže poslanec vykonávať funkciu šéfa napríklad Sociálnej poisťovne. Minister práce zatiaľ nemal príležitosť so šéfom poisťovne hovoriť osobne. Chcel ho odchytiť po rokovaní vlády. Ale "pán Muňko mi ušiel," tvrdí Mihál. Stretnutie s ním plánuje na budúci týždeň.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2022 20:15