Slovenský rozhlas sa obáva, že štát chce naštrbiť jeho nezávislosť. Nesúhlasí totiž s väčšou časťou pripomienok k návrhu zmluvy so štátom na rok 2010, ktoré mu predložilo ministerstvo kultúry. Vedenie rozhlasu na rozdiel od STV nechce zdroje zo zmlúv so štátom využiť na výrobu programu vo verejnom záujme. Generálna riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková si nevie predstaviť, že by štátni úradníci vstupovali do programov vo verejnom záujme. Ministerstvo chce podľa nej rozhodovať o konkrétnom použití peňazí, určovať programové priority. Rozhlas by sa prijatím takejto filozofie ministerstva dostal do pozície príspevkovej organizácie ministerstva kultúry, stratil by svoju nezávislú pozíciu, tvrdí Zemková.
Predseda Rozhlasovej rady Igor Gallo navrhol vysloviť nesúhlas k návrhu ministerstva kultúry. Rada však nebola uznášaniaschopná.
Rada Slovenskej televízie včera schválila upravený návrh rozpočtu a programového konceptu na tento rok. Návrh generálneho riaditeľa Štefana Nižňanského podporilo všetkých osem prítomných členov rady. Zvyšných sedem členov sa zo zasadnutia ospravedlnilo. Podľa rady má návrh isté riziká, úpravu však odporučila schváliť aj Dozorná komisia STV. Návrh v júli členovia rady zamietli. STV podľa návrhu počíta s nákladmi 80,4 milióna, výnosmi 74,1 milióna a investičnými výdavkami 1,6 milióna eur. Zároveň ráta aj s ďalšou dotáciou od štátu, požadovať bude vyše 2,9 milióna eur. Šéf rady Martin Kákoš tvrdí, že ak manažment s touto dotáciou počíta, nesie za to aj zodpovednosť.
