StoryEditor

Matovič sa vzbúril proti koalícii kvôli občianstvu

24.01.2011, 23:00
Koaličné nezhody pre dvojaké občianstvo pribúdajú. Po tom, ako sa KDH a Most-Híd nevedia dohodnúť na kompromisnom riešení, za akých podmienok občania nestratia slovenské občianstvo, od koaličnej novely odskakujú štyria Obyčajní ľudia z klubu SaS.

Igor Matovič prišiel s vlastným pozmeňujúcim návrhom. Ak preň nezíska dosť hlasov, koaličný návrh nepodporia.

Bez ich hlasov novela neuspeje za predpokladu, že na hlasovaní budú všetci 150 poslanci. Matovič žiada, aby zákon z čias Ficovej vlády, ktorý reagoval na maďarský zákon o dvojakom občianstve, nebral slovenské občianstvo tým ľuďom, ktorí získajú cudzie občianstvo v krajine, kde majú dlhodobý pobyt, študujú, sú zamestnaní, podnikajú alebo majú rodinné väzby. "Aj naďalej by o štátne občianstvo prišli občania, ktorí napriek tomu, že nemajú žiadnu reálnu spomenutú väzbu napríklad na Maďarskú republiku, maďarské občianstvo získajú,“ povedal Matovič.

Koaliční politici sú ochotní o návrhu diskutovať, no Matovičovu iniciatívu môže pochovať to, že o nej najprv rozprával pred televíznymi kamerami. "Matovič by si mal uvedomiť, že je koaličný poslanec a nemal by cez médiá dávať ultimátum,“ uviedol šéf Mosta-Híd Béla Bugár. "Nejde o zlú myšlienku, ale takto sa návrhy nepodávajú,“ komentoval Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS.

Aj KDH by očakávalo, že Matovič najskôr predstaví návrh koaličným stranám a potom ho prezentuje. O jeho iniciatíve netušila ani SaS. "Napomenul som pána poslanca, aby sa to už neopakovalo,“ podotkol šéf klubu SaS Jozef Kollár. Matovič tvrdí, že svoj postup v budúcnosti nezmení. "Poslanci nemôžu iba kvákať závery Koaličnej rady.“ Podľa Kollára SaS sa zatiaľ nechystá Matoviča trestať.

Podobný návrh ako Matovič predložil Ficov Smer. Vlastný zákon chce zmierniť tak, aby o slovenské občianstvo neprichádzali občania, ktorí získajú občianstvo v štáte, kde minimálne pol roka bývajú.

KDH s Mostom dodnes nevyriešilo, ktoré profesie nesmú mať dvojaké občianstvo. Kresťanskí demokrati požadujú, aby štátna služba bola viazaná na štátne občianstvo. To by znamenalo, že policajti či príslušníci SIS by prišli o prácu po získaní napríklad maďarského občianstva. Bugár trvá na tom, aby dvojaké občianstvo nemohol mať ten, kto má prístup k tajným a prísne tajným dokumentom.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 07:44