StoryEditor

Na lekárov má znova dozerať Zajacov človek

22.07.2010, 00:00

Pred takmer štyrmi rokmi kvôli nemu vláda Roberta Fica menila zákon. Dôvod? Aby ho mohli vyhodiť z kresla šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dnes sa jeho meno v súvislosti s touto pozíciou spomína znova. Novým predsedom by sa podľa našich informácií mal stať Ján Gajdoš. Prvýkrát ho na post dosadila druhá Dzurindova vláda, zdravotníctvu vtedy šéfoval Rudolf Zajac.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zatiaľ zmenu nepotvrdil. Pripustil však, že po vyslovení dôvery vláde, sa bude zaoberať aj Úradom pre dohľad. "Chceli by sme úradu vrátiť nezávislosť." S Gajdošom sa nám včera nepodarilo spojiť.

Nezávislosť úradu spomínajú aj programové tézy vlády. Ako koniec nezávislosti sa označovala účelová zmena zákona, ktorú presadili poslanci Smeru Ján Zvonár s Jozefom
Valockým. Na ich návrh mohla vláda odvolať predsedu úradu aj bezdôvodne. Kým túto zmenu presadili, platilo, že šéf úradu môže byť odvolaný len v prípade odsúdenia za úmyselný trestný čin, alebo ak je nespôsobilý na výkon funkcie.

Podľa Márie Sabolovej budú žiadať vypustiť ustanovenie, podľa ktorého vláda predsedu úradu odvolá aj bez dôvodu. "Úrad by sa mal správať viac pragmaticky ako politicky." Rovnako by sa nemalo vedenie úradu voliť vo vláde, ale v parlamente.

V súčasnosti na poste šéfa úradu sedí nominant Smeru Richard Demovič. Pod jeho vedením sa úrad zameral aj na detailnú kontrolu zdravotných poisťovní. Súkromnej poisťovni Dôvera uložil vypracovať ozdravný plán za to, že neodovzdala výkaz ziskov a strát za január 2009. Demovič tak údajne nevedel určiť, či bola poisťovňa platobne schopná. Jej finančnú nestabilitu pritom Demovič nedokázal.

Poisťovňa sa proti tomuto postupu ohradila a označila ho za šikanózny. Údaje, ktoré úrad požadoval, sa nachádzali v dokumente s iným názvom. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá potrebovala od štátu finančnú injekciu, sa za účinkovania Demoviča nestala terčom verejnej kritiky. Jej hospodársky výsledok za rok 2009 je mínus 17 miliónov eur. Monika Laciková

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 00:39