StoryEditor

Nový minister dostavia Rázsochy, ale lacnejšie

15.07.2010, 00:00

Nekonečný príbeh rozostavanej nemocnice Rázsochy v Bratislave bude mať pravdepodobne svoje pokračovanie počas pôsobenia novej vlády. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa hlási k dostavbe niekoľko rokov rozostavaného komplexu na okraji hlavného mesta. Chce tak pokračovať v šľapajach svojho predchodcu Richarda Rašiho (Smer-SD).

Lacnejší variant
Bývalý minister si dal vypracovať štúdiu, na základe ktorej odhadol výstavbu univerzitnej nemocnice s tisíc lôžkami na 480 miliónov eur. Zhruba 40 percent z tejto sumy by mali tvoriť náklady na zariadenie. Ekonomické a technické detaily štúdie zostali pred verejnosťou utajené.
Súčasný minister Uhliarik dáva Rázsochám zelenú. Avšak za podmienky, že vybudovanie nemocnice s výučbovým centrom pre lekárov a farmaceutov bude lacnejšie. "Budeme sa musieť dohodnúť s ministerstvom financií, akým spôsobom to budeme financovať. Pre nás je dôležitejšie, aby to bolo signifikantne lacnejšie," potvrdil pre HN Uhliarik. Minister by chcel náklady na dostavbu započítať už do budúcoročného rozpočtu. Štúdiu, ktorú dal vyrobiť jeho predchodca, chce Uhliarik posúdiť.

Mikloš dnes váha, v minulosti kritizoval
Či bude rezort financií ochotný nájsť v rozpočte na rok 2011 ťažký mešec peňazí na dostavbu, je zatiaľ otázne. "Na budúcoročnom rozpočte sme ešte nezačali pracovať," odpovedal minister financií Ivan Mikloš. Ešte ako opozičný politik kritizoval Mikloš snahu bývalej vlády riešiť dostavbu nemocnice krátko pred voľbami.
Bývalá vláda dala rezortom zdravotníctva a financií domácu úlohu, do konca tohto mesiaca dopracovať projektový zámer na získanie finančnej podpory na štúdiu uskutočniteľnosti. Tá sa má vypracovať do konca tohto roka. Bývalý kabinet chcel stavať formou PPP projektu.

SaS chce dostavbu
Zo súčasných koaličných partnerov pred voľbami dostavbu Rázsoch najviac kritizovala SDKÚ-DS. "K tomu sa teraz nebudem vyjadrovať, až po programovom vyhlásení," reagoval zdravotnícky expert SDKÚ a zároveň najväčší kritik dostavby Viliam Novotný.
Bývalú vládu za snahu dostavať 30-ročný kolos v hodnote pol miliard eur Novotný v minulosti zahrnul výčitkami. Navrhoval, aby sa namiesto jednej obrovskej nemocnice stavalo osem menších po celom Slovensku. Zdravotnícky expert SaS, Peter Kalist, hovorí, že Bratislava veľkú nemocnicu potrebuje. "Prekážala mi len cena, ktorá sa mi zdala privysoká," hovorí Kalist. Prijateľnejšie by pre neho bolo postaviť ju za podobné náklady, za aké vznikal Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. "Vzhľadom na krízu v stavebníctve by sa dala určite zjednať cena," myslí si Kalist.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 01:44