StoryEditor

Vládnutie pokus -- omyl trvá

23.01.2011, 23:00
Vicepremiér Chmel a minister školstva Jurzyca sú podľa neho najmenej výrazní ministri. Tvrdí, že prvý polrok vládnutia ovplyvňovali konflikty premiérky Ivety Radičovej so straníckym šéfom Mikulášom Dzurindom.

Ktorý minister sa prejavil ako najaktívnejší?
Minister financií, ktorý odštartoval šetrenie verejných financií, minister dopravy, ktorý začal zostra zrušením niektorých PPP projektov na výstavbu diaľnic. Aktívny bol aj minister kultúry, ktorý spojil Slovenskú televíziu so Slovenským rozhlasom.

Kto z členov vlády sa, naopak, ukázal ako najmenej schopný?

Takýmto spôsobom je predčasné hodnotiť prácu ministrov. Dá sa hovoriť o tom, kto bol najmenej aktívny smerom navonok. Vicepremiér Rudolf Chmel je mediálne málo výrazný, to isté platí pre ministra školstva.

SaS o sebe hovorí, že do vlády dosadila najlepších odborníkov. Ktorá strana podľa vás nominovala najschopnejších ľudí?
Nemyslím si, že v Radičovej vláde sú neschopní ľudia. Ale netrúfam si povedať iba jednu stranu. Za potenciálne najschopnejšieho ministra považujem šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Dva razy bol premiérom a problematiku zahraničných vecí má prečítanú odpredu - odzadu.

Dostatočne urovnáva slovensko-maďarské vzťahy, ktoré sa vyostrili počas Ficovej vlády?
Ocenil som jeho zmierlivé vyjadrenia. Rétorika bola omnoho pragmatickejšia a ústretovejšia smerom do Maďarska aj smerom k našim maďarským Slovákom. Problematiku dvojitého občianstva komentoval bez zbytočných protimaďarských emócií.

Do akej miery ovplyvnili vládnutie spory Radičovej s Dzurindom?
Prebieha medzi nimi vnútorný mocenský boj, ktorý negatívne zasahuje do činnosti vlády a koalície. Mikuláš Dzurinda nerobí dobrú politiku pre koalíciu. Navonok síce deklaruje, že Iveta Radičová má plnú podporu SDKÚ, ale nie je to tak. Ukázala to kauza okolo voľby generálneho prokurátora. Je však zrejmé, že Dzurindovi sa v SDKÚ oslabuje postavenie, pretože Radičová má moc. A vždy ten, kto má moc, získa efekt snehovej gule.

Premiérka po 100 dňoch vo funkcii hovorila, že sa končí vládnutie v štýle pokus - omyl. Opravovanie rozhodnutí dodnes pokračuje.
Komunikáciu koalície by som označil za nepríjemné prekvapenie. Je to katastrofa. Samotná predsedníčka vlády na tom participuje, naposledy, keď vysokoškolákom poradila, ako sa môžu vyhnúť plateniu odvodov. A hneď povie, že koalícia opatrenie opraví. Aj ona samotná prináša dôkazy, že éra pokus - omyl sa neskončila.

Na začiatku vládnutia premiérka sľubovala nulovú toleranciu voči prešľapom. Štátneho tajomníka Martina Chrena neodvolala za kauzu hayekovci a vakcínový škandál zas nepoložil ministra Uhliarika.
Nulová tolerancia v koalícii je veľmi ošemetná a zradná vec. Môže to byť pekné odhodlanie, ale keď koaliční partneri nie sú odhodlaní na nej sa podieľať, nič nezmôže. Radičová to rýchlo pochopila a o nulovej tolerancii prestala rozprávať. Radšej ustúpila, než by sa jej mala rozpadnúť koalícia. Mária Mihaliková

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 23:14