StoryEditor

Polícia odmieta chyby v kauze nominantov SNS

07.02.2011, 23:00

Medzi políciou a prokuratúrou vznikol spor, či dvaja bývalí nominanti SNS vo Fonde národného majetku Ľubomír Neslušan a Jozef Valo boli obvinení v súlade so zákonom. Bývalých funkcionárov výkonného výboru fondu vyšetrovali pre mimosúdnu dohodu, ktorú vlani uzavreli s eseročkou Gemerský mlyn. Podľa Úradu boja proti korupcii mali štát poškodiť takmer o 4,8 milióna eur, ktoré fond podniku vyplatil.                                  

Krajská prokuratúra v Bratislave pred niekoľkými dňami zrušila obvinenie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Polícia však tvrdí, že sa nedopustila žiadnej chyby. "Rozhodnutie vyšetrovateľa považujeme za zákonné a opodstatnené,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Podľa prokuratúry však polícia nemala dostatok dôkazov na vznesenie obvinení. "Nateraz nemožno so zákonom vyžadovanou mierou pravdepodobnosti vyvodiť právny záver, že konanie podozrivých naplnilo obligatórne znaky uvedeného trestného činu,“ reagoval hovorca bratislavskej prokuratúry René Vanek.

Nominanti SNS si stále nemôžu byť istí, že neskončia vo väzení, keďže pokračuje trestné stíhanie vo veci. "Podľa Trestného poriadku sa ďalej môžu zhromažďovať dôkazy. Ak vyšetrovatelia získajú dostatok relevantných informácií, že skutok spáchali dotyčné osoby, môže byť opätovne vznesené obvinenie,“ povedala právnička Lucia Kurilovská z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied.

Tlačový odbor SNS, ktorý komunikuje za Vala a Neslušana, popiera, že by ich nominanti pochybili. "Výkonný výbor FNM netvorili len naši dvaja nominanti, a už vonkoncom nemohli prehlasovať viacnásobne početnú väčšinu vo výkonnom výbore,“ podotkla hovorkyňa SNS Jana Benková.
Mimosúdnu dohodu vlani v júni odsúhlasil výkonný výbor FNM, v ktorom ešte sedeli nominanti bývalej koalície Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. Podľa denníka SME dohoda bola podpísaná aj napriek tomu, že sa fondu začalo dariť v súdnom spore s Gemerským mlynom, uspel dokonca na Najvyššom súde.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 13:42