StoryEditor

Obyčajní ostávajú, Sulík však nemá poistku

16.02.2011, 23:00

Šéf SaS Richard Sulík ani po včerajšku nemá vyhraný zápas o trojicu Obyčajných ľudí, bez ktorých koalícia v parlamente stratí väčšinu. Hoci Martina Fecka, Eriku Jurinovú a Jozefa Viskupiča udržal v klube SaS, kedykoľvek môžu prebehnúť k svojmu lídrovi, nezávislému poslancovi Igorovi Matovičovi.                                  


Odchod po založení strany
"Klub SaS akceptoval našu požiadavku, že dňom založenia vlastného politického subjektu môžeme z klubu vystúpiť bez požiadavky vrátenia mandátu,“ oznámil Viskupič. Sulík ešte v lete uzavrel s Obyčajnými ľuďmi dohodu, že ak by dobrovoľne odišli z klubu, SaS vrátia poslanecký mandát. Matovič už pred niekoľkými dňami dohodu označil za "zdrap papiera“, pretože Sulík nemienil splniť časť, ktorá sa týka doplnenia vládneho programu o ich priority. Sulík od nej ustúpil až včera.

Vlastnú stranu plánuje Matovič. Kedy ju založí, ani včera nepovedal. Jediné, čo prezradil, že vznikne ešte pred parlamentnými voľbami. Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že Matovič nekúpi značku existujúcej strany, ale vybuduje vlastnú na zelenej lúke. "To môže trvať minimálne desať mesiacov,“ odhaduje Kollár.

Plán B nedoriešený
Čo bude nasledovať, keď trojica prejde k Matovičovi, Sulík zatiaľ netuší. "Neviem vám povedať, čo sa presne vtedy stane,“ reagoval. Vzápätí pripustil, že sa možno podpíše s Matovičovou stranou dodatok ku koaličnej zmluve.

Politológ Pavol Marchevský si myslí, že koalícia hlavný problém so stratou parlamentnej väčšiny zažehnala, ale definitívne nevyriešila. "Toto zapadá do širšej situácie v koalícii, že sa všetko rieši od jednej veci k druhej.“ Podľa neho koalícia si vytýčila ciele na štvorročné obdobie, ale namiesto ich plnenia musí premiérka ustavične riešiť vnútorné spory.

Čo rozhodlo?
Jurinová aj Fecko ešte ráno boli rozhodnutí, že sulíkovcov opustia. Viskupič váhal. Jurinová po trojhodinovom rokovaní tvrdila, že ju presvedčila aj Sulíkova ponuka, že nebude robiť problémy s prestupom do Matovičovej strany. "Naším cieľom nikdy nebolo destabilizovať vládu Ivety Radičovej,“ vyhlásil Viskupič. Podľa Jurinovej sa obávali aj reakcií verejnosti, ktorá by ich mohla obviniť z rozbíjania koalície.

Sulík odmietol povedať, či Radičová na pondelňajšom stretnutí s koaličnými lídrami pohrozila, že by na čele menšinovej vlády neostala. "Hlbšie do detailov určite nechcem ísť,“ komentoval šéf SaS.

Trojica politikov, ktorá ostala u Sulíka, naďalej plánuje úzko spolupracovať s Matovičom na príprave návrhov zákonov. "Sľuby, ktoré sme dali voličom, budeme presadzovať cez SaS,“ vravel včera Matovič. On aj Sulík sa odmietli vrátiť ku konfliktom, ktoré v uplynulých dňoch mali. "Zakopali sme vojnovú sekeru,“ uviedol Sulík.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 04:22