StoryEditor

Viem, kto zradil koalíciu, tvrdí Matovič

08.02.2011, 23:00
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič z klubu SaS našiel zradcu koalície na najvyšších miestach.

Tvrdí, že za zotrvanie Dobroslava Trnku na čele Generálnej prokuratúry v decembri hlasoval aj jeden zo šéfov koaličnej strany. Do úvahy prichádzajú len predsedovia SaS Richard Sulík a Mostu-Híd Béla Bugár, ktorí sú poslancami. Šéfovia SDKÚ-DS a KDH sedia vo vláde.

Bugár: Jednu mu kefnem
"Ja som priamo predsedovi jednej koaličnej strany do očí povedal, že viem, že za Trnku hlasoval práve on a jeho poslanci,“ povedal v rozhovore pre portál sme.sk Matovič. Koho mal na mysli, včera nepovedal. "Viac k tomu nebudem hovoriť,“ uviedol pre HN Matovič. V decembrovej tajnej voľbe Trnku podporilo šesť koaličníkov. K úspechu mu chýbal jediný hlas, ktorý zachránil vládu. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) totiž chcela odísť z funkcie, ak by uspel. Kto odskočil od koaličného kandidáta Jozefa Čentéša k Trnkovi, doteraz nie je známe.

Bugár tvrdí, že Matovič za ním neprišiel s obvinením, že hlasoval za Trnku. "Ak by mi to povedal hocikto, tak mu jednu kefnem,“ dodal. Podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára však Matovič za Bugárom bol. "To vieme, že to povedal Bugárovi,“ uviedol Kollár. Matovičove slová nechcel komentovať, pretože nemá dôkazy o tom, kto Trnku podporil. Poslanec za Most-Híd Gábor Gál popiera, že by zradcom koalície bol Bugár. "Jemu (Matovičovi, pozn. red.) už šibe,“ reagoval Gál. Matovič už v minulosti obvinil politikov Mostu, že v rozpore s koaličnou dohodou podporili Trnku.

Trnka s Bugárom sú priatelia. Trnka pred niekoľkými dňami priznal, že krátko pred tajnou voľbou boli spolu na večeri. Obaja odmietli, že by sa bavili o voľbách. Koaličná SDKÚ v decembri poukazovala, že najväčšie podozrenie zo zrady pripadá na poslancov Mosta. Tí skrutátorom neumožnili kontrolovať, ako hlasovali, pretože si hlasovacie lístky skladali.

Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová vyhlásila, že Matovič Sulíkovi nikdy nepovedal, že mal podporiť Trnku.

Smer na súde nepochodil
Spornou tajnou voľbou sa včera zaoberal Ústavný súd, ktorý zmietol zo stola sťažnosť poslancov za Smer-SD. Tí namietali, že koaliční politici porušili zásady tajného hlasovania, keď si fotili vyplnené hlasovacie lístky alebo chodili voliť po dvojiciach, aby sa odkontrolovali, že nepodporili Trnku. "Ústavný súd odmietol sťažnosť ako podanú zjavne neoprávnenou osobou a pre zjavnú neopodstatnenosť,“ informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.

Minulý týždeň na súd prišlo podobné podanie aj od Trnku. Podľa Pančurovej namieta, že parlament porušil jeho ústavné práva na prístup k volenej funkcii tým, že nedodržal zásady tajného hlasovania.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2022 22:25