StoryEditor

Fico chce prepísať svoj zákon

03.01.2011, 23:00

Predseda Smeru-SD Robert Fico chce prepísať vlastný zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý ako premiér v čase schvaľovania iba vychvaľoval. O potrebe novely hovoril včera, iba tri dni po účinnosti zákona. Za problém považuje, že ľudia píšu udania na svojich susedov.
Smer uvažuje o novele po tom, ako generálny prokurátor Dobroslav Trnka minulý týždeň pre HN povedal, že ľudia začali hneď po marcovom schválení zákona posielať podnety upozorňujúce na podozrivo veľké majetky. Autormi zhruba 200 udaní boli občania, ktorí sa súdia so svojimi susedmi alebo sú poškodení v trestnej veci. "Nikto nechcel, aby ľudia používali zákon ako nástroj na vybavovanie vzťahov so susedmi alebo s ľuďmi, ktorých nemajú radi," vyhlásil Fico. Novelou by chcel presadiť, aby sa udania smeli podávať len na verejných činiteľov, napríklad poslancov, primátorov či šéfov vyšších územných celkov. Podania na svojich bývalých koaličných partnerov Vladimíra Mečiara a Jána Slotu predseda Smeru nepodá, hoci veľkosť ich majetku v minulosti spochybňoval.

Fico sám odmieta do novely zahrnúť paragrafy, ktoré by pochybným boháčom prekazili obchádzanie zákona. Na niečo také upozornil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), podľa ktorého je zákon bezzubý. Tvrdí, že milionárom stačí predložiť fiktívne doklady o daroch či pôžičkách zo zahraničia a vyšetrovatelia nič nezmôžu. Pôvod majetku zahraničných subjektov nemožno skúmať. "Pokiaľ prídu sprísňujúce návrhy, nebudeme sa brániť," podotkol predseda najsilnejšej opozičnej strany.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár novele nedáva šancu. "Takýto román na pokračovanie ma už nebaví. Žiadne zmeny zákonu nepomôžu," uviedol s tým, že voči pochybným milionárom by mali v prvom rade zakročiť daňové úrady.

Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je účinný od 1. januára. Finančná polícia má preverovať majetok, ktorý presiahne oficiálne príjmy zhruba o 450-tisíc eur. O prepadnutí majetku v prospech štátu majú rozhodovať súdy.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2022 03:49