StoryEditor

O žiadnych úplatkoch nevieme, vypovedali Radičová aj Sulík

09.02.2011, 23:00
Svedkovia, ktorí tento týždeň vypovedali v kauze voľby generálneho prokurátora, svorne tvrdia, že o žiadnych úplatkoch nevedia.

Ide o premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), šéfa parlamentu Richarda Sulíka (SaS) či Obyčajného človeka Igora Matoviča (klub SaS). Niektorí koaliční politici mali údajne vziať úplatky za to, že v decembri volili Dobroslava Trnku za nového generálneho prokurátora.

Radičová so Sulíkom vypovedali, že nič nevedia. Matovič iba zopakoval staré vyjadrenie, že počul, že štyria koaličníci mali Trnku podporiť za úplatok a ďalší dvaja po vydieraní. Nikoho však nemenoval.

Čo viete? Nič
"Ja neviem konkrétne mená,“ uviedol pre HN Matovič, ktorého vypočúvali v pondelok. Politik z klubu SaS pritom tento týždeň vyhlásil, že Trnku v tajnej voľbe volil jeden zo šéfov koaličnej strany a jeho poslanci. Ich mená takisto odmietol prezradiť. V parlamente sú len dvaja predsedovia koaličných strán - Richard Sulík z SaS a Béla Bugár z Mosta-Híd. Obaja popreli, že by za Trnku hlasovali.

Sulík na pondelňajšom výsluchu povedal, že o úplatkoch nič netuší. "Informoval, že, bohužiaľ, nemá žiadne relevantné informácie,“ napísala Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová. Premiérkina výpoveď o deň neskôr znela rovnako. "Uviedla, že o údajnom podplácaní poslancov nemá informácie a k tejto téme nemá čo povedať,“ informoval jej hovorca Rado Baťo.

Hlas údajne stál 300-tisíc
Špeciálnemu prokurátorovi politikov nariadil vypočuť Trnka ešte v januári, keď bol generálnym prokurátorom. Pokyn na opätovné trestné stíhanie vydal po tom, ako prokurátorka prípad podozrenia z korupcie zastavila. Trnka rozhodnutie zdôvodňoval tým, že sa musia preveriť medializované vyjadrenia politikov, ktorí naznačovali, že za Trnkovou podporou mohli byť úplatky. Spomínala sa suma 300-tisíc eur za hlas.
P
odľa hovorkyne generálnej prokuratúry Svetlany Močkovej nikoho zatiaľ neobvinili. "Prebieha trestné stíhanie vo veci.“ Budúci týždeň čaká výsluch Bugára. "Nemám informácie o uplácaní poslancov a to aj poviem vyšetrovateľovi,“ uviedol predseda Mosta. Prípad rieši aj Úrad boja proti korupcii. Mária Mihaliková

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. december 2022 10:21