StoryEditor

Prišla zmena. A prvá žena

24.06.2010, 00:00
"Nesklamem občanov. V dnešnej situácii Slovenska je tá zodpovednosť veľmi veľká." Iveta Radičová včera popoludní prevzala od prezidenta poverenie na zostavenie novej vlády. Tú zložia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.

Odvody čaká rušenie výnimiek
Dlho očakávaná reforma odvodov môže mať bolestivý nábeh. Nastupujúca vláda potrebuje najprv "upratať“ v systéme, urobiť audit výnimiek a viaceré zrušiť. Ktoré padnú za obeť, ešte nie je jasné.Ak by napríklad skončil bonus za sporenie v treťom pilieri, ľuďom by mohli dane stúpnuť takmer o 80 eur. Až po zrušení výnimiek môže prísť na rad zavedenie superhrubej mzdy, zjednodušenie systému a možné zníženie odvodov.

Verejné financie potrebujú šetrenie
Zásadný rozdiel oproti Ficovej vláde očakávali odborníci od pravice v prípade spravovania verejných financií. Tie sa v tomto roku dostanú do ešte väčšieho mínusu, než vlani počas hospodárskej krízy. Do programových téz sa dostali ambiciózne ciele - ústavné zákony na obmedzenie zadlžovania a na vyrovnaný rozpočet. Odborníkom však chýba konkrétnosť - politici zatiaľ nepovedali jasne, kde a ako chcú šetriť.

Zákonník práce bude pružnejší
Pravica chce firmám rozviazať ruky. Plánuje zlacniť prepúšťanie a umožniť viac nadčasov po dohode so zamestnancom. Odborom chcú politici obmedziť ich právomoci a, naopak, posilniť zmluvnú slobodu podnikov a ich ľudí. Do priorít sa dostala aj zmena minimálnej mzdy. Jej zvyšovanie za Ficovej vlády podľa viacerých zamestnávateľov bolo neúnosné. Po novom by mohli firmy po dohode zamestnávať aj za menej, než je minimálna mzda.

Školy majú poskytnúť lepšie vzdelanie
Na základných a stredných školách bude angličtina povinná. Zmeniť sa majú kritériá akreditácií, ktoré by zabezpečili skutočné hodnotenie kvality vzdelávania vysokých škôl.

Upraviť sa má aj školská reforma terajšieho ministra Jána Mikolaja: odstrániť z výučby memorovanie, zvýšiť autonómiu škôl, posilniť nezávislé externé testovanie, odstrániť zbytočnú byrokraciu na školách.

Boj proti korupcii pocítia aj tendre
Verejné obstarávanie bude prebiehať elektronicky. Zruší sa možnosť vylúčiť uchádzača zo súťaže na základe formálnych nedostatkov. Obmedzí alebo vylúči sa kritérium "príliš nízkej ceny“ ako dôvod vylúčenia zo súťaže. Všetky zmluvy týkajúce sa verejných zdrojov, nenárokovateľné dotácie a príspevky z verejných zdrojov sa budú zverejňovať na internete.

Zdravotníctvo má byť lacnejšie
Zavedie sa strop pre platby za lieky alebo u lekára pre seniorov a zdravotne postihnutých. Zavedie sa bonus pri platbách na zdravotné poistenie pre dospelých, ktorí nevyčerpali zdravotnú starostlivosť. Plánuje sa zrušiť opatrenie vlády Roberta Fica a prinavrátiť zdravotným poisťovniam možnosť tvorenia zisku za presných podmienok.

01 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Poľsko navrhlo zníženie dotácií 02 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Päť krajín podpísalo CAFTA 03 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kompromis o tranzite kamiónov 04 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Akvizičné plány BorsodChemu 05 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Husajna financoval Východ aj Západ 06 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tlmače majú nové kontrakty v zahraničí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 05:08