StoryEditor

Niektoré nemocnice idú naplno. Zdvojili služby

04.12.2011, 13:45
V niektorých nemocniciach na Slovensku ošetrovali pacientov aj z iných regiónov.

„Osobne som prijímal štvorročného chlapčeka z Kysuckého Nového Mesta, ktorý prišiel vo vysokých horúčkach. Za normálnych okolností by išiel na pediatriu do Čadce alebo do Žiliny. Tá však bola preplnená a zlyhávala, preto ho rodičia priviezli priamo k nám,“ hovorí riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Bánovčin. Tá patrí medzi jednu z nemocníc, v ktorých lekári hromadné výpovede nepodali.

Neetická cesta
„V súčasnosti nemáme žiadnu kliniku, ktorá by akýmkoľvek spôsobom bojkotovala zdravotnícku prácu. Ideme naplno,“ potvrdil pre HN Bánovčin. Nemocnica podľa neho prijala stovky mimoregionálnych pacientov z oblastí, kde nemocnice kolabujú. „Niektorí prišli spontánne, iní boli odoslaní či prevezení. Boli to pacienti, ktorí mohli byť riešení aj vo svojej nemocnici.“ Nemocnica v Martine pokrýva najmä pacientov, ktorí by boli za normálnych okolností ošetrení v Žiline. Nemocnica v Martine preto cez víkend zdvojila služby na klinikách, ktoré boli na tom v Žiline najhoršie „Napríklad gynekológiu či chirurgiu. Tak, aby išlo všetko bez problémov,“ vysvetlil Bánovčin. „Neviem, aký zmysel toto všetko malo. Ak dal nejaký lekár výpoveď a zostal sedieť doma, kde je jeho lekárske miesto? Ohrozovať zdravie pacientov len preto, aby som vytĺkol z toho kapitál, nie je etická cesta,“ myslí si riaditeľ martinskej nemocnice.

Iba traja
V nemocnici Svätého Lukáša v Galante podali výpoveď len traja lekári - neatestovaní anesteziológovia. Aj tí však chodia do práce. „Beží im výpovedná lehota až do konca decembra. Momentálne preto pracujú normálne,“ vysvetlila hovorkyňa nemocnice a zároveň lekárka Drahomíra Bollová. Nemocnicu zaťažila najmä krízová situácia, ktorá nastala vo Fakultnej nemocnici v Trnave. „Na centrálnom príjme a na neurológii sme zaznamenali väčší počet pacientov z trnavskej oblasti,“ potvrdila pre HN hovorkyňa. Dôvod, prečo sa lekári v Galante rozhodli nepridať k protestu lekárov vidí Bollová v tom, že v počiatočnej fáze bol namierený hlavne proti tranformácii nemocníc. „My sme už ale akciová spoločnosť. Ak by sa od začiatku hovorilo najmä o zlepšení podmienok pre zdravotníkov, asi by to oslovilo väčšinu lekárov.“

Medzi nemocnice, ktoré fungujú bez problémov, patrí aj Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch. „Do práce nenastúpilo len šesť lekárov. Ostatní buď výpovede stiahli alebo ich ani nepodali,“ povedal pre HN riaditeľ nemocnice Marián Karvaj. „Je to dlhodobý proces. Ide aj o komunikáciu vedenia s lekármi,“ vysvetľuje dôvod, prečo lekári v nemocnici výpovede nepodali, jej riaditeľ.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 19:59