StoryEditor

Verejnosti chýbajú informácie o vstupe Slovenska do únie

Aprílové zisťovanie Ústavu pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR nezaznamenalo v spojitosti s prebiehajúcou informačnou kampaňou o vstupe do EÚ oproti minulému obdobiu posuny v úrovni informovanosti. Dostatok informácií o vstupe Slovenska do EÚ má 39 % oslovených a nedostatočnú úroveň informovanosti deklarovala necelá polovica respondentov -- 49 %.
Košice
Košičania nemajú takmer žiadne informácie o podporných akciách k euroreferendu. V schránkach nenachádzajú žiadne letáky, len zo stĺpov osvetlenia sa na nich ešte stále predvolebne usmieva šéfka jednej národnej strany. Ešte pred štartom kampane sa koncom apríla uskutočnili v Košiciach dva regionálne semináre -- jeden pre predstaviteľov samosprávy, druhý pre podnikateľov a predstaviteľov regiónu. Oba sa skončili takmer fiaskom, keď prednášajúci -- vedúci Delegácie EK v SR Eric van der Linden, exposlanec Peter Weiss, ale najmä vicepremiér Pál Csáky, prednášali pred takmer prázdnymi auditóriami. Seminár Delegácie EK na poslednú chvíľu "zachránili" narýchlo oslovení košickí študenti. Pozvánky od vicepremiéra dostali samosprávy len štyri dni pred seminárom.
Banská Bystrica
Príspevkom poslancov zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je výzva všetkým občanom regiónu, aby sa bez ohľadu na národnosť, náboženstvo a politickú príslušnosť zúčastnili na referende a svojím kladným hlasom prispeli k vstupu SR do EÚ. BBSK, Európsky klub a Alliance Francaise sú zas organizátormi Európskeho kultúrno-gastronomického festivalu, ktorý sa v B. Bystrici uskutoční od 1. až do 14. mája. Každý deň festivalu, v rámci ktorého sa budú konať workshopy, tematicky zamerané na význam danej krajiny v európskom kontexte, bude patriť inej krajine EÚ, pričom by sa na ich mali zúčastniť aj príslušní veľvyslanci.
Žilina
Referendová kampaň v Žiline sa začala Dňom Európy, ktorý pripravilo Informačné centrum EÚ v Žiline za spolupráce s Európskym informačným centrom v SR a Úradom vlády SR. Na podujatí bol prítomný hlavný vyjednávač Európskej komisie Dirk Meganck, slovenský vyjednávač Ján Figeľ a minister zahraničných vecí Eduard Kukan. D. Meganck a J. Figeľ sa na KÚ stretli so starostami a primátormi obcí a miest, malými a strednými podnikateľmi v Žilinskom kraji. Bola to aj návšteva medzi poslucháčmi a učiteľmi Žilinskej univerzity. Študenti sa zaujímali o možnosti štúdia v krajinách únie, ale aj o to, čo Slovensku prinesie vstup do EÚ.
Politológovia o referende
Predchádzajúce referendá boli súčasťou politického boja, keď bol inštitút referenda zneužitý na riešenie otázok, ktoré mali politici riešiť rokovaniami. Uviedol to včera v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť sociológ Pavol Haulík z agentúr MVK ako vysvetlenie príčin neúspechu predchádzajúcich referendových aktivít. To je podľa neho hlavný rozdiel medzi nimi a súčasným referendom o vstupe do EÚ, kde medzi všetkými politickými stranami vládne konsenzus v podpore vstupu SR do tohto zoskupenia. Ako vyhlásil výkonný riaditeľ Centra pre európsku politiku Kamil Sládek, prvý raz budú mať občania možnosť naozaj rozhodnúť sami o sebe a o svojej budúcnosti. Negatívne hlasovanie by v prípade platnosti referenda pravdepodobne definitívne zabránilo vstupu SR do EÚ, pretože referendum s rovnakou otázkou by sa mohlo zopakovať až o tri roky. Znamenalo by to, že by sa museli nanovo začať negociačné rokovania, SR by navyše prišla o podporu z európskych fondov.
Myslíte si, že máte o problematike vstupu SR do EÚ dostatok alebo nedostatok informácií ? (údaje v %)
marec 2003 apríl 2003
mám dostatok informácií 39 39
mám nedostatok informácií 48 49
nezaujímam sa o problematiku vstupu SR do EÚ 8 9
neviem posúdiť 5 3
Tematické oblasti, o ktorých sa chcú dozvedieť viac respondenti s nedostatkom informácií o vstupe SR do EÚ 1/ (údaje v %)
marec 2003 apríl 2003
výhody vyplývajúce zo vstupu Slovenska do EÚ 67 68
nevýhody, ktoré prinesie vstup Slovenska do EÚ 68 68
dôsledky vstupu SR do EÚ na životnú úroveň obyvateľov 43 46
dôsledky vstupu SR do EÚ na ďalší hospodársky rozvoj krajiny 39 35
dôsledky vstupu SR do EÚ na vývoj nezamestnanosti 31 35
práva a povinnosti vyplývajúce pre SR zo vstupu do EÚ 28 30
ako sa zmenila životná úroveň občanov v krajinách, ktoré sa stali členmi EÚ 26 27
konkrétne podmienky vstupu SR do EÚ, ktoré SR musí splniť 19 24
vplyv vstupu Slovenska do EÚ na možnosti našich občanov pracovať v niektorej krajine EÚ 17 20
dôsledky vstupu SR do EÚ na rozvoj nášho poľnohospodárstva 20 18

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 03:27