StoryEditor

Polícia preverí všetky podpisy za vznik 99%, niektoré sú falošné

29.02.2012, 15:55
Autor:
TASRTASR

Všetkých 15.000 mien, ktoré sú uvedené v podpisových hárkoch za vznik strany 99%-občiansky hlas, preverí polícia. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil policajný prezident Jaroslav Spišiak. Policajti pri prvotnom preverovaní zistili, že pri viac ako 200 menách sú falošné údaje.

Najčastejšie sa zatiaľ podľa Spišiaka zistilo, že čísla občianskych preukazov neprislúchajú k menám osôb, ktorým majú patriť a preukázalo sa aj to, že niektoré podpísané osoby už nežijú. Spišiak nechcel informovať o predbežných výsledkoch, teda koľko z celkového počtu podpisov je falošných. Policajti podľa neho zatiaľ preverili približne 70 percent podpisov. Hotoví by mohli byť po víkende. "Dúfam, že sa nám to podarí čo najskôr," povedal Spišiak.

Polícia začala konať na základe podnetu, ktorý dostala 13. februára sekcia verejnej správy na ministerstve vnútra. V ňom jeden zo zberačov podpisov podľa Spišiaka opisuje praktiky, akými sa podpisy získavali. Za krátku dobu mala podľa policajného prezidenta táto osoba získať niekoľko tisíc podpisov. Keď zadávateľovi povedala, že sa to nedá, mala byť inštruovaná, že podpisy nemusí zbierať osobne, ale môže ich získavať aj "z iných zdrojov". Vraj sa ničoho nemusí báť, pretože má kontakty na polícii a v Slovenskej informačnej službe.

Policajti podľa Spišiaka pri prvom preverovaní vybrali z podpisových hárkov niekoľko mien a zistili, že údaje sú falošné. K rovnakému výsledku prišli, keď preverili ďalších 200. Spišiak ďalej informoval, že pre podozrenie z podvodu bolo začaté trestné stíhanie a poškodená je práve strana 99%-občiansky hlas. "Jej predstavitelia by mali byť vďační Policajnému zboru," povedal Spišiak.

Práve zástupcovia strany 99% dnes na tlačovej konferencii hovorili o masívnej akcii polície proti jej sympatizantom, ktorí sa podpísali za jej vznik. Tvrdili, že policajti týchto ľudí zastrašujú. Spišiak to odmietol s tým, že policajti sa ich iba pýtajú, či poskytli údaje zberačom podpisov a ako k tomu došlo.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 21:21