StoryEditor

Poslancov má byť o tretinu menej

26.03.2012, 00:00
Dva týždne po voľbách prichádza Smer s radikálnou zmenou fungovania parlamentu.

Na najbližšom stretnutí predstaví opozičným stranám návrh na zníženie počtu poslancov zo súčasných 150 na 100 s platnosťou od ďalšieho volebného obdobia. O tejto ústavnej zmene by mali poslanci rozhodovať spolu s avizovaným zúžením trestnoprávnej imunity už o niekoľko týždňov. HN o tom informoval člen úzkeho vedenia Smeru-SD, ktorý nechcel byť menovaný.

„Je to zámer, o ktorom ešte budeme diskutovať,“ potvrdil pre HN bývalý podpredseda parlamentu Miroslav Číž. Menej poslancov je podľa neho jedno z opatrení, ako šetriť na štáte.

Podpora z opozície
Zoštíhliť parlament nedokáže strana Roberta Fica vlastnými silami. Na prijatie novely ústavy jej chýba sedem hlasov, nájsť ich v opozícii by nemal byť problém. Menej poslancov presadzujú Obyčajní ľudia aj SaS. „My sme s touto agendou šli do politiky. Akýkoľvek návrh od kohokoľvek, ktorého cieľom bude zníženie počtu poslancov, podporíme,“ tvrdí Matovič za svoj 16-členný klub. Zákonodarný zbor chcel skresať na 79 poslancov, so svojím návrhom vtedy nepochodil. Ani liberáli s touto témou v minulosti neuspeli. Presadiť 100-členný parlament chceli referendom v septembri 2010. „Je to naša agenda, vieme si to predstaviť, teší nás, že postupne si ju osvojuje aj Smer,“ reagoval Ľubomír Galko z SaS.

„Pekný“ Smer
Menej poslancov žiadali aj protestujúci na námestiach. „Slovensko je po Gorile iné,“ reaguje Robert Fico pri predstavovaní každej novinky, ktorú avizuje. Politológ za tým vidí snahu o lepší imidž strany v spoločnosti. „Znížením počtu poslancov chce Smer získať na popularite. Parlament je dlhodobo najmenej dôveryhodnou inštitúciou,“ hovorí Martin Klus. Zoštíhlenie zákonodarného zboru môže podľa neho v budúcnosti pomôcť najmä väčším stranám. „ Možno si Fico uvedomuje, že je lepšie mať v parlamente menej poslancov, za to ľahšie kontrolovateľných,“ uzatvára Klus.

So znížením počtu poslancov o tretinu sa zmenia aj parlamentné počty. Na ústavné zmeny by po novom stačilo 60 hlasov, zbor by bol uznášaniaschopný pri 51 poslancoch a mimoriadnu schôdzu by dokázala zvolať dvadsiatka poslancov. Smer po voľbách prišiel s návrhom na zúženie trestnoprávnej imunity poslancov, pričom ochrana parlamentu by im mala zostať iba na zadržanie a väzobné stíhanie. 

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. august 2022 21:02