StoryEditor

Matovičovi sa rozpadá volebná zostava

06.02.2012, 23:00

Z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností odchádza mesiac pred voľbami minimálne pätina ľudí vrátane lídra Martina Mojžiša. Ďalších 20 o tom uvažuje. Dôvodom je požiadavka Igora Matoviča podstúpiť detektor lži s otázkou o korupcii.

"Je to prejav politického primitivizmu až debilný návrh," povedal pobúrene o Matovičovej podmienke Vladimír Palko z KDS. Pre šéfa OKS Petra Zajaca je detektor lži nástroj za hranicou demokratických princípov. Líder kandidátky Martin Mojžiš zas vysvetľoval, že už pretiekol ich pohár trpezlivosti. Tvrdí, že Matovič sa v uplynulých týždňoch veľmi zmenil. "Buduje si kult osobnosti," uviedol. Matovičovi preto včera verejne pohrozili, že ak neustúpi od svojej požiadavky, odídu z kandidátky. Matovič však názor nezmenil.

Hromadný odchod
Z kandidátky Obyčajných ľudí tak odchádza aj František Mikloško (KDS), Štefan Bučko, Eugen Korda a Ondrej Dostál (OKS). Podľa Matoviča prehovárajú aj ďalších. "Možno odíde 30 až 50 ľudí," myslí si. Napriek tomu považuje svoj nápad, pýtať sa na detektore lži na branie úplatkov, za dobrý. "Ľudia očakávajú odpoveď, či niekto je zlodej alebo nie je," vysvetlil. Tvrdí, že podstúpenie skúšky na detektore žiadal iba od Palka a Zajaca, pretože na jeho kandidátke zastupujú politické strany. Odmieta, že ich podozrieva z korupcie. "Nepochyboval som o týchto dvoch pánoch, kým detektor neodmietli," dodal napokon.

Zámer?
Mojžiš pochybuje, že si svoje rozhodnutie odísť rozmyslia "Spolupracovať ďalej s Matovičom by bolo ťažké, ak nie nemožné." Matovič to neľutuje ani v prípade, že môže po 10. marci skončiť mimo parlamentu. "Padol mi kameň zo srdca," tvrdil včera. Na kandidátke chce mať radšej 20 "čestných" ľudí, než takých, ktorí sa boja detektora. "Myslím si, že nás to posilní," vyhlásil. Politológ Martin Klus vidí za najnovším dianím okolo Matoviča možný zámer, ako sa zbaviť niektorých ľudí. "Pre časť sympatizantov Obyčajných ľudí, ktorí sa nestotožnili s prítomnosťou niektorých straníkov na kandidátke, to môže byť vykúpením -- dôvodom, prečo jej dať hlas," myslí si Klus. Z rozbitia Matovičovej kandidátky sa podľa neho potešia najmä v KDH, SaS a SDKÚ.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. august 2022 21:30