StoryEditor

Korupčné kauzy politikov vyženú do ulíc tisícky ľudí

30.01.2012, 23:00

Takmer až dvadsaťtisíc ľudí sa hlási na protesty Gorila, ktoré budú v závere pracovného týždňa v piatich krajských a jednom okresnom meste. Potvrdili to na sociálnej sieti. Slovensko čakajú necelých šesť týždňov pred parlamentnými voľbami pravdepodobne jedny z najväčších prejavov nesúhlasu občanov s politikou od nežnej revolúcie. „Netušili sme, že bude dopyt po ďalších protestoch, vyvíja sa to akosi prirodzene,“ hovorí jedna z organizátoriek Lucia Gallová. Akcie chystá s ďalšími deviatimi ľuďmi, s ktorými sa pozná cez internet.Od Bratislavy po Košice
V piatok podvečer sa ozve hlas ulice v Trenčíne, Žiline, vo Zvolene, v Prešove, Košiciach a znova aj v Bratislave. Do hlavného mesta sa plánuje vybrať takmer desaťtisíc ľudí. Ružomberčania v stredu chystajú spanilú jazdu mestom, ktorá môže skomplikovať dopravu na frekventovaných ťahoch. „Potrebujeme zvýšiť tlak, aby sme dosiahli, čo požadujeme,“ dodáva Gallová. Protestujúci chcú najmä dôkladné prešetrenie kauzy Gorila, presunutie termínu predčasných volieb na september a odstúpenie všetkých, ktorí sú podozriví z korupcie a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Účasť približne štyroch tisíc ľudí na piatkovom proteste v Bratislave a rastúci záujem o ďalšie pouličné akcie prekvapil sociológov. „Ľudia si nerobia ilúzie o politike, doteraz však nemali taký jasný pohľad do jej vnútra, Gorilu vnímajú ako vrchol ľadovca,“ domnieva sa Martin Slosiarik. Za ich mobilizáciou vidí aj nespokojnosť s ekonomickou situáciou.
Podľa politológa Martina Klusa by sa situácia upokojila, keby niekto z kauzy Gorila šiel za mreže a viacerí politici by sa stiahli z verejného života. „Na to ale ešte slovenská politická scéna nedozrela,“ konštatuje Klus. Slosiarik je presvedčený, že Gorila má negatívny vplyv na celé politické spektrum. „Nedôvera ľudí v politikov môže odradiť mnohých od volieb, ale aj nahnať hlasy menším a úplne novým stranám či vyradiť známe mená z kandidátok vďaka krúžkovaniu,“ dodáva.

Žaloba z parlamentu
Piatkový protest v Bratislave, ktorý vyvrcholil pred parlamentom, bude mať dohru. Národná rada podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Sme zo zákona povinní tak urobiť, ide o poškodenie majetku štátu,“ argumentuje kancelár parlamentu Andrej Kramár. Parlament vyčíslil škodu na tri- až päťtisíc eur, uvádza rozbité dvere aj obhorenú budovu. „Budeme vyzývať ľudí, aby sa správali slušne, upozorníme ich aj na možnú prítomnosť provokatérov,“ reagovala Gallová.
Rozhodnutie parlamentu podať trestné oznámenie nenechalo chladným internetové hnutie Anonymous, ktoré včera zaútočilo na webové sídlo parlamentu. Šlo o takzvaný DDoS útok, pri ktorom sa stránka znefunkčňuje príliš veľkým počtom žiadostí o pripojenie. Petra Maťašovská

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 20:18