StoryEditor

Fico sa chce znova zblížiť s Moskvou

13.04.2012, 00:00

Slovensko sa začne znova viac otáčať na východ. Premiér Robert Fico avizoval zmenu kurzu zahraničnej politiký. "Rusko je krajina, s ktoru bude chcieť mať moja vláda veľmi dobré a vzájomne výhodné vzťahy," uviedol včera po vystúpení na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave pre HN. Jeho kabinet plánuje oprášiť aj projekt širokorozchodnej železnice v hodnote päť miliárd eur.

Smer Rusko
Slovensko bude mať po dvoch rokoch opäť bližšie ku Kremľu. "Nadviažeme na všetku tú energiu, ktorú sme vkladali do slovensko-ruských vzťahov v rokoch 2006-2010," potvrdil Fico. Ochladenie vzťahov počas vlády Ivety Radičovej nepovažuje za správne. "My sa chceme vrátiť k racionálnemu a priateľskému dialógu," dodal.

Podľa Iva Samsona zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku sa to pri jednofarebnej vláde Smeru dalo očakávať. "Je tam ekonomický kalkul, aj ideologický zámer," myslí si. Pripomína, že Slovensko má vo svojej zahraničnej politike vlastne voľné ruky napriek tomu, že je členom EÚ a NATO. Medzinárodné vzťahy by si mohlo zhoršiť podporou Ruska v kontroverzných otázkach. "Ak sa naša vláda v bezpečnostnom alebo vojenskom konflikte nepostaví jednoznačne na stranu Ruska, tak by sme nemali mať problémy," zhrnul Samson. V minulosti Ficova vláda politicky podporila Rusko v plynovom spore s Ukrajinou aj vo vojne s Gruzínskom.

Široké koľaje
Fico opäť otvára ja možnosť dostavby širokorozchodnej trate z Ruska cez Ukrajinu a Slovensko do Viedne. "Potvrdzujem záujem vlády pokračovať v projekte širokorozchodnej železnice, určite budeme hľadať aj ďalšie spoločné projekty s Ruskom, je to totiž destinácia, ktorá je pre nás mimoriadne dôležitá a pre EÚ tiež," povedal premiér.

Bývalý minister dopravy Ján Figeľ (KDH) vníma myšlienku obnovenia projektu opatrne. Vláda, ktorej bol súčasťou, v ňom nepokračovala. "Najprv si treba počkať na analýzy efektívnosti, či je taká drahá investícia vôbec realistická a návratná," upozorňuje. Exminister by uprednostnil zmodernizovanie súčasnej trate s cieľom naplniť aspoň jej kapacitu. Podľa Samsona je logické, že Fico chce v ekonomickej oblasti spolupracovať s Ruskom, od ktorého je Slovensko energeticky závislé. "Rusko by vnímalo Slovensko ako horúce želiezko strednej Európy," myslí si odborník.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. jún 2022 15:20