StoryEditor

Lengvarský: Očkovaní si budú mocť sami vybrať kombináciu vakcín

13.07.2021, 14:00
Autor:
TASRTASRchocho
Aktuálne je na Slovensku možné kombinovať vakcíny len zo zdravotných dôvodov.

Kombinovanie vakcín podľa výberu očkovaného bude umožnené čoskoro. Na tlačovej konferencii po rokovaní so županmi to oznámi minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

"Nastavíme ten systém tak, aby to bolo možné aj v rámci objednávania sa. To znamená, že človek, ktorý už má prvú AstraZenecu a chce druhý Pfizer, aby to mohol vykonať," priblížil minister.

​O konkrétnych kombináciách sa bude hovoriť vo štvrtok na rokovaní konzília odborníkov. Cieľom bude na základe štúdií určiť, ktoré sú najúčinnejšie.

"Vyzerá, že Astra a Pfizer je naúčinnejší, takže túto možnosť ľuďom dáme aj s objednaním sa na konkrétnu vakcínu na konkrétny termín vo veľmi skorej dobe," vyjadril sa Lengvarský.

Aktuálne je na Slovensku možné kombinovať vakcíny len zo zdravotných dôvodov.

​"V prípade lekárskeho odporučenia je už možné podať druhú dávku očkovacej látky aj od inej farmaceutickej firmy, ako bola pôvodne aplikovaná prvá dávka vakcíny," informovala včera hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva aktuálne v takomto prípade odporúča kontaktovať svojho lekára, vyžiadať si potvrdenie a následne kontaktovať rezortnú infolinku, prípadne infolinku Národného centra zdravotníckych informácií, alebo si vyžiadať kontaktovanie prostredníctvom kontaktného formulára na stránke NCZI.

20. máj 2022 09:07