StoryEditor

Ficov plán o jednej poisťovni má trhliny

30.04.2013, 00:00
Zákon riešiaci transformáciu mal platiť od zajtra, vláda ho ešte nevidela. Chýba aj audítor, ktorý mal oceniť poisťovne.

Ministerstvo zdravotníctva stále nezačalo s výberom audítora, ktorý by mal kvôli kúpe či vyvlastňovaniu oceniť súkromné zdravotné poisťovne. Známy doteraz nie je ani transformačný zákon, ktorý by mal predurčiť spôsob vytvorenia unitárneho systému poistenia ohlásený vládou Roberta Fica. Ten by mal na Slovensku fungovať od januára 2014. Samotný zákon mal nadobudnúť účinnosť už od zajtra.

„Dobre, nie rýchlo“
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ešte koncom februára hovorila, že transformačný zákon „uzrie svetlo sveta v najbližších dňoch“. Doteraz verejnosti však predložený nebol. Rezort tvrdí, že za tým nie sú žiadne problémy. „Je to veľmi dôležitý zákon, ktorý musí byť pripravený dobre, nie rýchlo,“ odôvodnila časový sklz hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Podľa nej zákon aktuálne konzultujú s ministerstvom financií a harmonogram schválený ešte minulý rok vládou bol iba predbežný. „Dôležité sú výsledné termíny, ktoré platia,“ povedala Čižmáriková.

S poisťovňami nediskutujú
Zástupcovia súkromných poisťovní podľa ich vyjadrenia nemajú žiadne informácie, z akého dôvodu proces vytvárania jednej poisťovne mešká. Ministerstvo ich totiž do diskusie o výhodách a nevýhodách unitárneho systému stále neprizýva. „Veríme, že zdržanie súvisí s vyhodnocovaním rizík týkajúcich sa vyvlastnenia poisťovní, nielen tých súvisiacich s odškodnením akcionárov, ale najmä tých, ktoré korešpondujú so samotným fungovaním zdravotníctva na Slovensku,“ povedala predsedníčka Združenia
zdravotných poisťovní Katarína Kafková.

Združenie v minulosti vyjadrilo obavy, že rezort s legislatívnymi procesmi otáľa, aby mohol skrátiť odbornú diskusiu a narýchlo prijať potrebnú legislatívu. Čižmáriková podobný scenár poprela. „Všetko pôjde podľa riadnych termínov, žiadne zrýchľovacie procesy sa pri tomto zákone nechystajú.“

Nevybrali ani audítora
Nielen zákon, ale ani audítor, ktorý by mal oceniť súkromné poisťovne, nie je doteraz známy. Verejné obstarávanie pritom bolo naplánované od novembra minulého roka, do konca tohto mesiaca mal byť známy víťaz. V máji mali byť následne so súkromnými poisťovňami podľa vládneho harmonogramu uzatvorené dohody o vykonaní auditu a stanovené rozpätie pre rokovania o ich dobrovoľnom odkúpení. „Predstavitelia Union ZP ani spoločnosti Achmea neboli zo strany slovenskej vlády za účelom odkúpenia poistného kmeňa, vyvlastnenia či ocenenia, kontaktovaní,“ povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.

Neoslovili ani Pentu, ktorá vlastní Dôveru. Hovorca investičnej skupiny Martin Danko sa k meškaniam ministerstva nevyjadril. Povedal iba, že s projektom jednej poisťovne nesúhlasia. „Považujeme ho za zlý krok pre slovenské zdravotníctvo a o pozadí jeho súčasnej prípravy nemáme bližšie informácie.“ Na otázku, či budú spolupracovať a vpustia audítora do Dôvery, Danko povedal, že na ňu budú vedieť odpovedať, keď bude aktuálna. Priamo sa nevyjadrila ani druhá súkromná poisťovňa. Smatanová iba povedala, že budú postupovať v súlade s aktuálne platnou legislatívou.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 03:01