StoryEditor

Štát prenechal energetický podnik finančnej skupine, tvrdí Lipšic

04.10.2013, 17:45
Autor:
tasr, stltasr, stl
Podľa Daniela Lipšica sa štát vzdal nároku na 49-percentný podiel v Stredoslovenskej energetike v prospech Energetického a průmyslového holdingu.

Štát zastúpený Ministerstvom hospodárstva (MH) SR sa vzdal nároku na získanie 49-% podielu v Stredoslovenskej energetike (SSE), a to v prospech finančnej skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). Tvrdí to nezaradený poslanec a líder hnutia Nová väčšina - Dohoda Daniel Lipšic.

"Štát sa musel vzdať tohto oprávnenia, tohto nároku na lukratívnu časť firmy, aby ju mohol prihrať finančnému žralokovi," uviedol dnes na brífingu v Bratislave Lipšic v súvislosti so zistením, že 30. septembra tohto roka minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) podpísal novú akcionársku zmluvu medzi štátom a budúcim majiteľom menšinového balíka akcií SSE, firmou EPH.

V novej zmluve štát podľa neho "hanebne vyhlasuje", že Fond národného majetku (FNM) a MH SR sa neodvolateľne a bezpodmienečne vzdávajú všetkých svojich práv vyplývajúcich z akcionárskej zmluvy, ktoré by zabránili EPH nadobudnúť akcie SSE.

"Všetko, čo je ziskové, prihráva Ficova vláda finančným skupinám a všetko stratové necháva, aby zaplatili obyčajní ľudia, aj v Slovenskom plynárenskom priemysle, aj v Stredoslovenskej energetike. Bežným ľuďom pritom vyťahuje z vrecka peniaze za najdrahší plyn, ktorý ponúka SPP. Vláda Roberta Fica garantuje najvyššie ceny plynu pre občanov a najvyššie zisky pre finančné skupiny," vyhlásil Lipšic.

Druhou rovinou pri predaji podielu v SSE je podľa Lipšica fakt, že akcie nadobudne finančná skupina, nie v odbore podnikajúca subjekt. "Z tohto pohľadu podiel, ktorý v SSE vlastnili Francúzi (Electricité de France, pozn. TASR) boli ľudia z energetického odboru, kým finančné skupiny nie sú ľudia od fachu. Sú to skupiny, ktoré vycicajú zdravú časť podniku a nechajú zvyšok tak," dodal poslanec.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR považuje dnešné vyjadrenia nezaradeného poslanca a lídra hnutia Nová väčšina - Dohoda Daniela Lipšica za politické divadlo a absolútnu neznalosť problematiky. Uviedol to v reakcii hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Lipšic však podľa Jurikoviča zavádza verejnosť tým, že uvádza kombináciu faktov, ktoré sa chronologicky absolútne vylučujú. Za akcionárskou zmluvou, kde štát stratil predkupné právo, zodpovedá podľa neho aj Lipšic ako člen vlády v čase, kedy sa časť SSE privatizovala.

"V akcionárskej zmluve príde k presnému vymedzeniu spoločností spadajúcich do hlavnej skupiny SSE (Stredoslovenská energetika a Stredoslovenská energetika – Distribúcia), v ktorých bude mať štát kvalitatívne vyššie kontrolné oprávnenie a spoločnosti spadajúcich do skupiny SSE (vybrané dcérske spoločnosti SSE), kde budú upravené princípy zastúpenia v orgánoch spoločnosti a vymenované transakcie, ku schváleniu ktorých je nutný súhlas štátu," spresnil Jurikovič.

01 - Modified: 2005-07-07 12:50:00 - Feat.: 0 - Title: EÚ je šokovaná a zhrozená výbuchmi v Londýne
01 - Modified: 2022-11-29 17:35:00 - Feat.: - Title: Hrimanov rezort zrušil výzvu na podporu modernizácie bioplynových staníc 02 - Modified: 2022-11-21 13:40:48 - Feat.: - Title: Zvýhodnia e-autá a obmedzia konvenčné modely. „Na stole“ sú výrazné zmeny pre motoristov 03 - Modified: 2022-11-10 12:22:38 - Feat.: - Title: Parlament schválil novelu umožňujúcu dotovať vysoké ceny energií pre podniky 04 - Modified: 2022-11-04 17:30:11 - Feat.: - Title: Hirmanov rezort reaguje. O exporte tovaru dvojakého požitia do Ruska a Iránu nevedel 05 - Modified: 2022-10-19 16:26:10 - Feat.: - Title: Hirman: Nastal výrazný posun. Európsky strop na ceny plynu mení slovenské plány
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2022 07:28