StoryEditor

Z Dunaja je atrakcia. Podniky napriek vode nezatvorili

06.06.2013, 00:00

Z rozvodneného Dunaja si Bratislavčania spravili atrakciu. Nábrežie pri Eurovei sa už od rána plnilo zvedavcami, ktorých nezastavili ani policajné pásky. Z tesnej blízkosti si fotili zvyšujúcu sa hladinu rieky. „Ľudia sú nedisciplinovaní, upozorňujeme ich, aby nechodili za pásky, no nerešpektujú to a chodia tesne k brehu,“ povedal bezpečnostný pracovník, ktorý spolu s kolegami a mestskými policajtmi už od utorka strážia pri obchodnom centre.

„Stáva sa napríklad, že ľudia na zábrany posadia deti, prípadne na ne vyskakujú,“ povedala policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Na nábreží Dunaja od Mosta SNP po Starý most tak ľuďom zakázali vstup.

Zaplavilo ich, aj tak otvorili
Záujmu ľudí o rozvodnenú rieku sa čudovali aj okolité podniky. Samy však napriek tomu, že ich ohrozuje voda, nezatvorili. Vo vytopenom Bufete u Kozla situovanom tesne pri hrádzi si včera udržiavali optimizmus. Prevádzkar podniku Mikuláš Cziczay síce ako prvé po príchode do práce musel odstrániť vodu zo stolov a podlahy na terase, žiadnej katastrofy sa však neobával. „Utriem stoly a otvárame. Asi budú nižšie tržby, ale určite prídu nejakí ľudia, ktorí majú radi adrenalín,“ vtipkoval Cziczay.

Od rána odčerpávali vodu aj z jedného skladu v Eurovei. Prevádzky vo vnútri obchodného centra ani nakupujúcich sa to však nijako nedotklo. „Tento sklad je verejnosti neprístupný, je to samostatne stojaca a od komplexu Eurovea oddelená budova. Má momentálne zaplavený technický suterén, ktorý je pod úrovňou hladiny Dunaja, ale nikdy nebola využívaná,“ povedala manažérka centra Oľga Hammer.

Historické maximum
Hladina Dunaja včera s 992 cm prekonala svoje historické maximum. Na porovnanie, v roku 2002 dosiahla 991 cm. Súčasnú situáciu na nábreží spolu s desiatkami ľudí pozoroval Bratislavčan Viliam Matejička, ktorý zažil už päť povodní. „Toto je asi zatiaľ najväčšia voda, podľa toho, ako rýchlo to stúpa. Teraz sa preveria tvrdenia vlády, že je všetko dostatočne zabezpečené. Dúfajme, že voda odtečie a všetko bude zase dobré,“ nádejal sa Matejička.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu hladina Dunaja v Bratislave dnes dosiahne až 1 020 cm. Primátor Milan Ftáčnik napriek tomu po zasadaní krízového štábu povedal, že zavedené opatrenia sú dostatočné a nové nie sú nutné. „Mesto by mohlo nápor vody zvládnuť bez ujmy na zdraví, majetku a bezpečnosti občanov.“ Očakávaná hladina je podľa Ftáčnika stále 50 centimetrov pod výškou protipovodňových múrov. Premiér Robert Fico dodal, že v prípade potreby sú pripravení nasadiť technické stroje, autá aj ľudí.

Devín je stále odrezaný
V teréne už včera bolo asi 330 vojakov. Na Devíne pomáhali so sťahovaním vecí z postihnutých domov, plnili vrecia a zabezpečovali ľuďom kyvadlovú dopravu. Voda tu totiž presakovala až na cestu, vjazdy tak boli pre ostatné autá uzavreté. O prívod elektriny a plynu zatiaľ Devínčania neprišli, dočasne bola prerušená iba zásielka pošty.
Pod viac ako metrovou vodou sa ocitla aj Lodenica v bratislavskej Karlovej Vsi. Spôsobilo to pretekanie spodnej vody, ktorú museli odčerpávať hasiči. Problémy s priesakmi boli včera aj v Petržalke, konkrétne pri prírodnej hrádzi medzi Bratislavou a rakúskym Wolfsthalom. Slovenský vodohospodársky podnik tam nasadil vlastné sily a vytvoril zábrany z vriec s pieskom. Niekoľko rodín na troch petržalských uliciach včera pripravovali na evakuáciu, ak bude potrebná.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 14:20