StoryEditor

O peniaze príde aj komora lekárov

28.05.2013, 00:00

O takmer 9-tisíc eur z eurofondov má prísť aj Slovenská lekárska komora. Rovnako, ako v prípade sestier, o ktorom HN informovali minulý týždeň, aj tu ministerstvo zdravotníctva odhalilo niekoľko porušení zákona o verejnom obstarávaní. V prvom prípade lekárska komora v rozpore so zákonom rozdelila predmet zákazky na tri súťaže.
"Zákazky mali byť obstarané spoločne v rámci jednej a nedovoleným rozdelením zákazky neboli použité postupy platné pre podprahovú zákazku," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. V ďalšom prípade, pri objednávke e-learningového portálu, komora vylúčila uchádzača s najnižšou finančnou ponukou na základe formálnych nedostatkov. Komora pritom nepožiadala o ich vysvetlenie, čím podľa Čižmárikovej nepostupovala pri vyhodnocovaní ponúk transparentne.

Ako došlo k pochybeniam a ďalšie podrobnosti komora odmietla poskytnúť. Podľa riaditeľky kancelárie Daniely Resutíkovej ide o názor ministerstva, s ktorým nesúhlasia. "Porušenie zákona o verejnom obstarávaní môže právoplatne konštatovať Úrad pre verejné obstarávanie, respektíve súd," povedala HN.

Právnik Marek Šmid z Maple & Fish však hovorí, že ministerstvo môže uskutočniť finančné korekcie, ak identifikovalo porušenie zákona o verejnom obstarávaní. "Táto právomoc sprostredkovateľského orgánu sa odvodzuje od právomoci riadiaceho orgánu. Vyplýva to najmä z rozhodnutí Európskej únie, podľa ktorých sprostredkovateľský orgán môže dohliadať nad všetkými subdelegovanými orgánmi."

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 20:33