StoryEditor

Fico sa ocitol v žite. Dôchodcovia: „Sme radi, že prišiel“ (+fotogaléria)

14.07.2015, 15:06
Reportáž. Premiér sa vybral do Maduníc zhodnotiť žatvu na západnom Slovensku. Domáci ho vítali lekvárovými buchtami i ľudovými piesňami.

„Nepočuť, lebo ide kombajn,“ kričí starší muž a napína uši smerom k premiérovi Robertovi Ficovi, okolo ktorého sa zbehol hlúčik ľudí. Predseda vlády prišiel na družstvo v Maduniciach zhodnotiť priebeh žatvy.

Ležérne oblečený v polokošeli, rifliach a teniskách sa prešiel po poli, ohmatal kvalitu zlatých klasov vlastnými rukami a pripravený počúvať sa púšťa do diskusie s miestnymi. Stoly sa prehýbajú pod pečenými buchtami, chlebom i klobásami a dedinský súbor aj s harmonikárom sa chystá na malé vystúpenie. Nie, nečítate noviny z roku 1979, ale najnovšie vydanie. Premiér i minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek si však v utorok urobili každoročný žatevný výjazd. 

Účasť nie je vysoká
Na pole pri madunickom družstve si ho prišlo pozrieť približne štyridsať ľudí, prevažne dôchodcov i samotných družstevníkov. Premiér im prezradil, že nový zákon o znížení dane z pridanej hodnoty na vybrané druhy potravín by sa mal dostať na rokovanie parlamentu v septembri. „Sme už prakticky v cieli. Približne vieme, ktoré potraviny budú spadať do tohto rámca, ale oznámime to verejnosti, až keď to bude v podobe návrhu zákona,“ uviedol premiér. Ten dodal, že už dnes môžeme hovoriť o chlebe, o mlieku a o čerstvom mäse. „Ale pripomínam, že pôjde o čerstvé mäso, pretože nemáme záujem podporovať dovoz mrazeného mäsa,“ konštatuje Fico.

Niektorí diváci postávajú obďaleč, lebo sa nechcú tlačiť do úplnej premiérovej blízkosti, jeho návštevu si však vážia. „Je dobré, že prišiel. Aspoň poľnohospodárstvo trocha spropaguje,“ vysvetľujú mi dvaja družstevníci pred dôchodkom sediaci na stohu slamy. Obaja pracujú na družstve už od svojich pätnástich rokov a pamätajú si aj slávnejšie roky tohto odvetvia. „Kedysi sme pestovali mnohé komodity, boli sme sebestační. Dnes sa pestuje iba to, čo sa práve predáva. Neviem, či táto vláda robí pre poľnohospodárstvo dosť, ale vždy sa dá aj viac,“ dodávajú starší muži s tvárami ohorenými od každodennej práce na poli. Úroda sa tento rok ukazuje sľubne. Jediné, čo ich trápi, je, že pre vysokú vlhkosť nemôžu žať tak rýchlo, ako by chceli.

Mohol byť aj dlhšie
„Sme radi, že k nám prišiel. Už tu bol aj prezident,“ hovoria hrdo miestni dôchodcovia Jozef a Augustín s tým, že premiéra majú radi. Medzi divákmi žatevného výjazdu sa však nájdu aj nespokojní. Robert Fico sa totiž sprevádzaný tónmi ľudovej piesne lúči a nasadá do svojej dodávky, skôr ako by si predstavovali. „Mohol ostať dlhšie,“ dodáva sklamane staršia pani a tlačiac vedľa seba bicykel z poľa odchádza aj ona.

01 - Modified: 2007-07-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Airbus vyrobil prvé sériové A380
01 - Modified: 2022-11-24 18:24:05 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila Slovensku strategický poľnohospodárský plán. Získame viac ako tri miliardy eur 02 - Modified: 2022-11-25 17:30:00 - Feat.: - Title: Chlieb prekonal historickú métu dvoch eur. Po Novom roku príde ďalšie zdražovanie, varujú pekári 03 - Modified: 2022-11-12 14:48:28 - Feat.: - Title: Chcete návratnosť pri investícii vyše 40 percent? Komoditné fondy už dva roky lámu rekordy 04 - Modified: 2022-10-31 23:00:00 - Feat.: - Title: Rusi potrestali Kyjev za útok dronov. Po opätovnej blokáde prístavov vyleteli ceny pšenice 05 - Modified: 2022-10-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Zostrojili robota, ktorý elektrickými výbojmi ničí burinu. Uvidíme, čo na to naše babky, možno ti naň prispejú
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 07:21