StoryEditor

Zdravotníci rozhadzovali milióny eur zbytočne

12.06.2013, 00:00
Ortopéd z Banskobystrického kraja objednával poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne drahé špeciálne pomôcky, no reálne im vydával lacnejšie, sériovo vyrábané.

Štátnej poisťovni tak spôsobil škodu 51-tisíc eur. Peňazí, ktoré takto zdravotníci vlani minuli zbytočne, je oveľa viac.

„Revíznou činnosťou v roku 2012 sme zistili neefektívne vykázanú zdravotnú starostlivosť v objeme vyše 77,7 milióna eur,“ povedal riaditeľ sekcie ekonomiky poisťovne Miroslav Vaďura. Do tejto sumy sú okrem fiktívne účtovaných výkonov zarátané aj duplicitné alebo nesprávne indikované vyšetrenia.

Najväčšie sankcie na základe priamych kontrol u poskytovateľov a poistencov udelili v nemocniciach – dokopy 5,7 milióna eur a v ambulanciách špecialistov tri milióny eur.

V nemocniciach mal napríklad český pacient ležať v priebehu štyroch mesiacov na 20 oddeleniach.

Zamerali sa aj na ošetrovateľov
Zaujímavé odhalenia boli však aj pri domácich agentúrach. Jedna bratislavská si napríklad nechala platiť pol roka za rehabilitácie, pričom ich fyzioterapeut už 9 mesiacov pracoval v zahraničí. „Vo svojej praxi som sa s niečím takým nestretla. Toto už nemôže byť náhoda. Je to neospravedlniteľné a vrhá to zlé svetlo na poriadne agentúry,“ zareagovala podpredsedníčka Asociácie poskytovateľov ošetrovateľskej starostlivosti Božena Bušová.

Bez viny nie sú ani lekárnici. Až 65 lekární vlani falošne predpísalo lieky v hodnote 162 a pol tisíca eura. Spravili tak tzv. odpismi receptov, ktoré sa robia, ak lekáreň napríklad nemá jeden z dvoch lekárom predpísaných liekov. Lekárnik vypíše nový recept, ktorý si potom pacient môže vybrať v inej lekárni. „Takto boli vykazované odpisy na lieky, ku ktorým sa pacient nikdy nedostal,“ povedala vedúca zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej Beata Havelková.

Viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ podľa jeho slov netušil, že sa niečo také robí. „Ak nás bude poisťovňa informovať o konkrétnych prípadoch, bude komora postupovať podľa zákona,“ povedal. Lekárnik tak môže dostať sankciu aj od komory, pri opakovaných prípadoch by mu odobrali licenciu.

Zjednotili pokuty
Poisťovne zdravotníkom aj lekárnikom zle vykázané výkony nepreplácajú. Ak odhalia fiktívne, ukladajú sankcie či vypovedajú s nimi zmluvu. Po novom v štátnej poisťovne pokuty nedávajú krajské pobočky, ale priamo riaditeľstvo. „Chceme, aby boli primeraná a na rovnakej úrovni na celom Slovensku,“ odôvodnil generálny riaditeľ Marcel Forai. Doplnil, že za posledných päť rokov podali v súvislosti s fiktívnymi výkonmi 10 trestných oznámení.

Druhá najväčšia poisťovňa Dôvera vlani nepreplatila výkony do 44 miliónov eur. „Od poistencov sme dostali 11 800 podnetov na tzv. fiktívnu zdravotnú starostlivosť,“ dodal hovorca Branislav Cehlárik. Union ZP mala revíznou činnosťou len vlani ušetriť zase 10,6 percenta z celkovej sumy za vykázanú zdravotnú starostlivosť.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 00:40